הפגנת הזדהות של רפתנים עם רפתני עוטף עזה

מאות רפתנים וחקלאים מכל הארץ הפגינו להזדהות רפתני הדרום ועוטף עזה נגד הכוונה לסגור ארבע מאות רפתות בפריפריה

בני משה , כ"א באדר תשע"ב

למרות המצב הביטחוני, נפילות גראדים ואיסור המשטרה לקיום ההפגנה, התקיימה היום (חמישי) בצומת סילבר, הפגנת מאות חקלאים ורפתנים, אליהם הצטרפו ראשי רשויות מהדרום:

חיים ילין, ראש מועצה אזורית אשכול, אלון שוסטר, ראש מועצה אזורית שער הנגב, מאיר יפרח, ראש מועצה אזורית שדות הנגב ויאיר פורג'ון, ראש מועצה אזורית חוף אשקלון, השתתפו בהפגנה עם מאות רפתנים וחקלאים מכל הארץ, להזדהות עם רפתני הדרום ועוטף עזה ומחאה על התנהלות הממשלה וועדת קדמי בכוונה לסגור ארבע מאות רפתות בפריפריה.

ראשי הרשויות אמרו בהפגנה, כי מדובר על אבדן של 4,000 מקומות עבודה בפריפריה כולל תעשיות הקשורות לכך המהוות 70% מפרנסת הפריפריה.

הרפתנים אומרים, כי מאז 2008 לא עלה מחיר שמקבלים הרפתנים עבור החלב הגולמי (מחיר המטרה) אולם מחיר הקוטג' עלה גם עלה, כלומר, פערי התיווך נמצאים בידי המחלבות ורשתות השיווק, הטייקונים ולא בידי הרפתנים! הרפתנים אינם מבינים את עצם הרעיון של ועדת קדמי להוריד המחיר לחלב גולמי דווקא מהם ולא מהטייקונים האחראים למחירי מוצרי החלב ושולטים בהם!

המפגינים עלו על הגשר ונשאו שלטים בגנות ועדת קדמי שתביא לחיסול הפרנסה בפריפריה.

רפתני עוטף עזה מחו בהפגנה, על כי מצד אחד מצהיר ראש הממשלה, כי תושבי הדרום הם החוסן הלאומי של המדינה ומצד שני, באמצעות ועדת קדמי, מביא להרס ענף הרפת בפריפריה הרחוקה, בה אין אפשרויות פרנסה אחרות מלבד חקלאות! ולשרשרת עבודה ותעשיות הקשורות לענף הרפת והחלב!

ראובן היימיק, מנהל רפת כיסופים, הרפת שנפגעה בשבוע שעבר מגראד אמר: "ועדת קדמי שהייתה אמורה "לעשות סדר" בענף המזון לאחר מחאת הקיץ, לא מסוגלת לטפל באלו האחראים לעלייה במחירי המזון, הטייקונים, המרוויחים על גב הציבור מפערי התיווך ולכן רוצה להראות לציבור כאילו היא עושה משהו למענו ולוקחת דווקא מאתנו הרפתנים! הם חושבים שהציבור מטומטם! אנו נלחם ולא ניתן לזה לקרות. שיבואו הם להתגורר כאן ולחלוב חלב מספר פעמים ביום החל מהשעה ארבע לפנות בוקר, תחת ירי קסמים ומזג אויר בעייתי, אני מזמין אותם לכאן את הממשלה במגדלי השן בירושלים ובתל אביב!".

חיים ילין, ראש מועצה אזורית אשכול אמר בהפגנה, כי ההתיישבות, הביטחון והחקלאות הולכים יד ביד "המלצות ועדת קדמי מנסות להוריד את החקלאות והחקלאים על הברכיים ויישומן יביא להתמוטטות של כל יישובי עוטף עזה" אומר ילין.

יאיר פרג'ון, ראש מועצה אזורית חוף אשקלון אמר בהפגנה, כי אינו מבין כיצד ממשלת ישראל עושה עוול למדינתה היא, ארץ זבת חלב ודבש, לוקחת ממנה את הייצור העצמי שלה המצליח ואת פרנסת תושבי הדרום!

מאיר יפרח, ראש מועצה אזורית שדות הנגב אמר בהפגנה, כי חקלאי הדרום מסייעים בשמירה על ביטחון גבולה הדרומי של המדינה ושמירה על חוסנה הביטחוני, אך כל זה לא יתאפשר ללא החוסן הכלכלי "לא יתכן שהמדינה תפגע באלו שנושאים שנים בעול הביטחוני בגבולה הדרומי. יישום מסקנות ועדת קדמי יפגע פגיעה בוטה בפרנסתם של חקלאי הדרום.  על הממשלה להבין כי ללא חוסן כלכלי לא יהיה חוסן בטחוני. ראשי הרשויות בדרום לא יתנו לוועדת קדמי לממש את החלטתה הבלתי מתקבלת על הדעת, להריסת החקלאות וענף הרפת בדרום וכי ילחמו לצד הרפתנים והחקלאים!"

אלון שוסטר, ראש מועצה אזורית שער הנגב אמר בהפגנה, כי חלק משרי הממשלה מנותקים לחלוטין מהנעשה בשטח, אינם מכירים את העובדות ונתונים להחלטות ומשאירים את השטח מופקר ונתון לגחמות פוליטיות וכי ענף החלב הינו אחד הענפים הרווחיים בחקלאות המפוארת של עוטף עזה ויישום מסקנות ועדת קדמי יביא לפגיעה באלפי חקלאים במושבים ובקיבוצים שיאבדו את מטה לחמם. "אין מדובר במיליונרים, אלא באנשים העובדים קשה מאוד יומם ולילה, בכל מזג אוויר ותחת איום של טילים ופצצות מרגמה. הרפתנים האלו דואגים שחלב איכותי יגיע למחלבות לטובת כלל תושבי המדינה ומגינים במקום המדינה על גבולותיה. הם אלו שגם משרתים בצבא, הולכים למילואים ומשלמים מיסים כחוק! מלח הארץ!  בהם רוצה לפגוע הממשלה?!" אומר שוסטר.

שוסטר הוסיף כי מסקנות דו"ח ועדת קדמי פוגעות ברפתנים פעמיים, פעם אחת על ידי הקטנת היקף היצור בגלל ההמלצה לפתוח את השוק לייבוא ופעם שניה על ידי הורדת מחיר החלב לחקלאים המעבירה את הענף מרווח להפסד. "דו"ח קדמי בנוגע לענף החלב פוגע בחלשים ואינו חכם כלכלית. יישום מסקנותיו יגרום לסגירתן של מאות רפתות וחיזוק הטייקונים השולטים במחלבות וברשתות השיווק. דבר זה יהווה פגיעה חמורה בעצמאות הכלכלית של מדינת ישראל וביכולת לייצר חלב בעתות משבר ולא יוריד את מחירי החלב לצרכנים" אומר שוסטר.

שייקה דרורי, מנכ"ל מועצת החלב אמר בהפגנה: "ברור שועדת קדמי תביא לכך שהצרכן הישראלי ישלם יותר על מוצרי חלב! מה שמתכוונת ועדת קדמי לקחת מהרפתנים לא יבוא לידי ביטוי בהורדת המחיר לצרכן! אני מציע שועדת קדמי תחבר כל כמה רפתנים ישירות לטייקונים שיעבירו להם ישירות את הכסף, למה לסבך את התהליך?".

יעקב בכר, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר לחלב אמר: "הקסאמים ופצצות המרגמה לא יגמרו אותנו, אבל המלצות ועדת קדמי יחסלו אותנו. יישום ההמלצות יביא לסגירת ענף הרפת הישראלי ופגיעה אנושה בענף החלב, אשר תוביל לנטישת הפריפריה והזנחת גבולות המדינה".

בסיום הונפו דגלי המדינה ומשתתפי ההפגנה שרו את "התקווה". הרפתנים הודיעו, כי מתכוננות מחאות להמשך.