חיילים חרדים
חיילים חרדיםפלאש 90

צה"ל מכריז שוב ושוב על נכונותו ומוכנותו לקליטת בני הציבור החרדי. במסגרת זו נקבעו כללי שילוב ייחודיים בהם גם כללים מיוחדים עבור גדודי הנחל החרדי ופרויקט שח"ר.

בין הכללים שנועדו לאפשר גיוס חרדים נכלל מתן שעות מוסדרות לתפילות, הרחקה מוחלטת ממגורי בנות, שמירה על רמת כשרות גבוהה המותאמת לדרישותיהם, עמידה על הלכות שבת והלכות אחרות ועוד. ואולם מעת לעת צצות טענות על חיילים חרדים הנתקלים בקשיים בשמירה על כללים אלה, קשיים מצד מפקדיהם.

על פי דיווח שהגיע למערכת ערוץ 7 נטען כי בבסיס סירקין, שם משרתים חיילי נח"ל חרדי במשימות אבטחה, מקשים מפקדים על שמירת ההלכה בתואנות כאלה ואחרות. לדברי חלק מהחיילים הם נחשפים להתבטאויות פוגעניות, מכשירי טלוויזיה דלוקים, מניעת תפילה בזמנה ועוד. בין הטענות נטען גם שהפעילות הצבאית בבסיס, בתנאים שאינם מותאמים לבני הציבור החרדי, גרמו למספר חיילים לשנות את אורחות חייהם ולבחור באורח חיים חילוני.

התלונות הגיעו בפירוט רב גם לאגודה למען החייל התורני, וכבר אתמול שיגר יו"ר האגודה, אליהו לקס, מכתב לראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, ובו הוא מעדכן אותה בפרטי המתרחש בבסיס על פי המידע שהגיע לידיו ודורש שינוי מיידי.

"פנו אלינו חיילים דתיים, וזעזעו אותנו בספרם לנו על התנהגות אכזרית כלפיהם הן מבחינת קיום פקודות מטכ"ל בענייני תפילה ושבת (כמו בבה"ד 1) והן מבחינה דתית וקיום ההסכם של צה"ל עם נצח יהודה", כותב לקס ומוסיף: "התמונה העגומה שציירו לפנינו היא שלא נותנים להם זמן לתפילה, לא לשחרית ולא למנחה, בניגוד מוחלט לפקודות מטכ"ל המתקיימות דרך קבע בכל בסיס ברחבי הארץ (למעט בה"ד 1, שנתן, ככל הנראה, את השראתו הקלוקלת למתרחש בסירקין)".

לקס מוסיף וכותב כי "לא זו בלבד, גם במקרה שיש זמן פנוי והחיילים רוצים להתפלל או ללמוד בו, עליהם לבקש אישור מהסגל ללכת לבית הכנסת. לעומת זאת, אין צורך כזה אם הם רוצים לעשן או ללכת למועדון".

"לגבי שבת מספרים החיילים על חילולי שבת בפרהסיא, באופן הנוגד את ההלכה וגם – להבדיל – את פקודות מטכ"ל. מדובר על פתיחת שער חשמלי ועל פטרול מוּנָע ללא צורך מבצעי, שאסורים על פי פקודות מטכ"ל. משימות אלו מוטלות עליהם בכפייה, כאילו אין איש יודע שחיילים אלו שומרי שבת הם". לקס מציין במכתבו כי "למרבה הפלא, כאשר נוכחים בבסיס עשרים חיילים יש "צורך" בפטרול, אך כאשר נוכחים בו שמונה פתאום "נעלם" הצורך הזה".

לדבריו החיילים סיפרו שפנו לרב הגדוד בעניין חילולי השבת, והוא אסר עליהם נחרצות להמשיך בפטרול ובפתיחת השער, אך "הדבר לא הועיל ומפקדיהם עדיין כופים עליהם לחלל שבת".

סוגיה נוספת שמעלה לקס במכתבו היא סוגיית תנאי המגורים בהם מוחזקים החיילים. הוא מספר כי "נושא נוסף שהעלו החיילים בשיחה זו היה שבהשתייכותם לגדוד נצח יהודה הם מצפים שצה"ל יעמוד בתנאי השירות המובטחים לגדוד. בפועל מותקנים בחדרים טלוויזיות ומסכי פלזמה, והצבא אינו מקיים את ההסכמים שחתם עם עמותת נצח יהודה". בעקבות דיווחי חיילים כותב לקס כי "התנהלות זו וכפייה זו הביאה לכך שארבעה חיילים מהגדוד עזבו את הדת, גילחו את זקניהם והסירו את כיפותיהם".

את מכתבו הוא חותם בשורת שאלות: "האם צדקו אותם שהתריעו מפני גיוס חרדים לצה"ל? אותם שאמרו שמטרת הצבא להעביר את האנשים על דתם? מדוע לא זעק רב הבסיס? מדוע נדם קולו של הרב הצבאי הראשי? לאן נעלמו הבטחות הרבצ"ר שצה"ל מוכן לקלוט את החייל הדתי?".

לדבריו הוא פנה לרבני 'נצח יהודה', הרב בר-חיים והרב פוקס, וקיבל מהם תשובה מתחמקת: ביקשנו, התחננו, דרשנו, ללא הועיל.

בצה"ל טוענים כי בחנו את הנתונים לנוכח העולה ממכתב זה מול מפקדי הבסיס ולא מצאו להם תימוכין במציאות. "מבדיקה שנעשתה עולה כי הטענות אינן נכונות", נמסר מלשכת דובר צה"ל.

"בצה"ל, מתוקף היותו "צבא העם", משרתים ממגוון האוכלוסיות המרכיבות את החברה הישראלית. מטבע הדברים, מתחים הקיימים בחברה באים לידי ביטוי גם בצה"ל. בצה"ל מודעים למתחים אלו ופועלים על פי הפקודות והכללים כפי נקבעו בשיתוף עם הרב הצבאי הראשי, על מנת לשמר את האיזון בין נחיצות ביטחונית, מיצוי יעיל של כוח אדם ושוויון הזדמנויות", מוסיפים בדובר צה"ל.

עם זאת יצוין כי גורמים בצה"ל מדווחים על כוונת בכירי אגף כוח אדם, והאלופה ברביבאי בראשם, לבחון את הנתונים בחינה נוספת מול הגורמים הרלוונטיים.

אליהו לקס