האם צה"ל מתנקם ברב יעקב יוסף?

הרב יעקב יוסף הוזמן ע"י מפקדי חטיבת כפיר להרצות בפני החיילים ביום עיון. רב פיקוד מרכז מנע את הרצאתו של הרב.

אפרים מורנו , כ"ד באדר תשע"ב

הרב יעקב יוסף
הרב יעקב יוסף
חזקי עזרא

קציני חטיבת כפיר הזמינו את הרב יעקב יוסף להרצות ביום עיון לפני החייילים בחטיבה. להפתעם רב פיקוד מרכז, סגן אלוף יואב אוקנין, החליט למנוע את הרצאתו של הרב מטעמים שונים.

על פי מידע שהגיע לידי ערוץ 7, גורמים ברבנות הצבאית תקפו בחריפות את הכוונה להזמין את הרב יעקב יוסף להרצות בפני חיילים בצבא. הגורמים ברבנות טענו כי הרב תקף בצורה חריפה את התנהלותם ואין זה ראוי להזמינו להרצות בפני חיילים.

מהצד האחר טענו גורמים ברבנות כי הרב יוסף עושה עבודת קודש בהגיעו לבסיסי צה"ל וסוחף אחריו חיילים רבים שמשתוקקים לשמוע את דבריו.

יוני יוסף, בנו של הרב יעקב יוסף, סיפר בשיחה עם ערוץ 7 כי "אבא הוזמן להרצות בפני חיילי חטיבת כפיר, בכנס שארגנה החטיבה. רב פיקוד דרום החליט כי הרצאתו של אבי לא מתאימה לתוכן של הכנס, ולפי מיטב ידיעתי צה"ל לא אוסר עליו להופיע בפני חיילים בצבא. אני מקווה שאכן מדובר בחוסר התאמה לכנס הנ"ל ולא בהנחייה חדשה של הרבנות הצבאית".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "לפני כחודשיים התקבלה פנייה לקיים יום עיון בחטיבת 'כפיר' ובין המרצים הופיע שמו של הרב יעקב יוסף. לאחר בחינת הבקשה נמצאו גורמים יותר רלוונטיים לתכני יום העיון ועל כן לא אושרה השתתפותו. בצה"ל מבהירים כי אין מדובר בחלטה גורפת אלא בבחינה עניינית של כל מקרה לגופו".

נציין כי לפני כחודש תקף הרב יוסף בחריפות את התנהלותה של הרבנות הראשית. "הרב הראשי לצה"ל סיפר כי 80 אחוז מהמטבחים בצה"ל הם טרף. האם מישהו דיבר? מישהו הזהיר את החיילים שלנו תזהרו יש מטבחים שאינם כשרים? או שאותם הרבנים הצבאיים שמרו על זכות השתיקה? אם בנושא של הכשר והטרף הם שותקים, אז מה אתה מצפה מהם שבעניין ספרי התורה הם ידאגו? הם בדרך כלל נוהגים לשמור על זכות השתיקה. כל הלכה כל דין אנחנו מחפשים מה הפוסקים אומרים לנו להלכה למעשה".

"לצערנו ההחייל הדתי בצבא הוא כמו היתום של הצבא, אין לו אבא שידאג לו לצערנו גם בנושא הכשרות, גם בנושא השני הם במצב לא טוב. חבל שהגענו לדבר הזה ולכן אנחנו מבקשים מאותם החיילים שמי שיש לו יראת ה' שבשבת זכור יגיע לבית כנסת שיש שם ספר תורה כשר במאה אחוז."