המדינה תשפה עובדים בדרום בשל המצב הביטחוני

האוצר מגבש תקנות שיסדירו את אופן שיפוי האזרחים שנמנע מהם לעבוד או שעסקיהם נפגעו בשל המצב הביטחוני בדרום.


אורנית עצר , כ"ה באדר תשע"ב

נזקי קסאם באשדוד
נזקי קסאם באשדוד
פלאש90'

לאור דרישת ועדת הכספים בדיון מיוחד שנערך היום (שני) עקב המצב הביטחוני בדרום, משרד האוצר יגבש תקנות שיסדירו את אופן השיפוי של אזרחים שנמנע מהם לעבוד או שעסקיהם נפגעו בשל המצב הביטחוני. ועדת הכספים דורשת הסדר קבוע שלא יסתפק בהסדרת הנזקים הכלכליים רק לסבב הביטחוני הנוכחי בדרום. במקביל דורשת הוועדה, ש"לא לתת היתר גורף להשבתת המשק, כך שאנשים לא ינצלו את המצב ויישארו בבית גם כשאין הדבר נדרש".

י"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "המדינה צריכה לעודד אנשים להמשיך ללכת לעבודה גם במצבים של משברים ביטחוניים ומאידך, לדאוג ולשפות את מי שבכל-זאת נמנע ממנו לעבוד". גפני הודיע שיקיים דיון המשך בנושא בשבוע הבא, הראשון לפגרת פסח ודרש מאנשי האוצר ש"התקנות תהיינה מוכנות עד אז".

יוזם הדיון, ח"כ שי חרמש (קדימה) אמר כי "אחת למספר חודשים אזרחי הדרום נקלעים למשבר ביטחוני ונכנסים למקלטים אך לא יוצאים מהם כמו שנכנסים. מדובר בשתי פגיעות. האחת; הנזק הישיר שמכוסה ע"י המדינה בצורה פנטסטית ויצאת-דופן לטובה. אנשי מס רכוש, המשטרה, הכל פועל כשורה, אין ביזה, מתחמים שנפגעו נסגרים ואנשים מפוצים. השנייה; הנזק העקיף. בעיקר עצמאיים שממשיכים לעבוד, אך מחזור הכנסותיהם בתקופת המשבר הביטחוני יורד פלאים. יש לעודד אותם ע"י שיפוי מיוחד דווקא כדי לעודד יציאה לעבודה. המדינה אינה יכולה להרשות לעצמה המדינה הגדרת מצב מיוחד בעורף 3 פעמים ויותר במהלך שנה. אסור לתת 'היתר עסקה', כזה שכל פעם שנופל קסאם אדם יושב בבית אלא כל מי שאינו מטופל בילד וכד', צריך לגלות אחריות ולהגיע לעבודה. כשיש זוג הורים לאחד מהם יש לאפשר להישאר בבית והשני צריך לצאת לעבוד. עסקים כרגיל" . לכן אמר  "אם המחזור היומי של בעל עסק עומד לדוגמה על  2,000 ₪ ליום ובימים האלה על 300 ₪ בלבד, אז את הפער הזה יש לתגמל"

מנהל אגף א' מיסוי מקרקעין ברשות המסים, שי אהרונוביץ' ציין כי "רשות המסים ומשרד האוצר מגבשים תקנות להסדרת הנושא. לגבי שכירים הובטח ויינתן לזה טיפול. לגבי עצמאיים העניין מורכב יותר אך נגיע לוועדה עם תקנות שיאפשרו לשפות את אלו שבחרו להמשיך לעבוד. עניינם של העצמאיים מורכב יותר כיוון שיש שוני עצום בין התחומים. למשל עו"ד באשדוד שלא מעסיק עובדים אז אני לא יודע אם היקף העבודה שלו ירד. יכול לעבוד מהבית. אך למשל במקרה של בעל קיוסק זה אחרת. אנחנו משתפים פעולה עם הארגונים היציגים, התאחדות התעשיינים, לשכת ארגוני העצמאים ואחרים".

מנהל תחום פיצויים ופיטורין באגף התקציבים באוצר, אודי רמר, הגיב על דברי ח"כ חרמש בעניין הכרזת מצב מיוחד בעורף ואמר כי "יש במדינה גוף אחד המוסמך להכריז על מצב מיוחד וזה פיקוד העורף. אנחנו בהחלט לא רוצים ליצור תמריצים שליליים, כך  שמי שיכול ללכת לעבודה יישאר בכל-זאת בבית".

ח"כ חרמש וח"כ שכיב שנאן (העצמאות) הגיבו לדבריו ואמרו כי "המציאות בסבב הנוכחי היתה, שפיקוד העורף הודיע למשל, שהלימודים יימשכו כסדרם אך ראש רשויות מקומיות הודיעו שלא יתקיימו וזה מה שהכריע בסוף ואילץ אנשים להישאר בבית. יש לוודא שאכן רק הגורם המוסמך יודיע על מצב מיוחד והכל יפעלו בהתאם להנחיותיו והנחיותיו בלבד".

אבי ברק מהתאחדות התעשיינים הבהיר "הבעיה בדרום מורכבת יותר כי יש טפטוף של ירי מהרצועה כל הזמן. צריך פתרון מקיף וקבוע ולא רק נקודתית לסבב הנוכחי".