גולשים עם סקייפ
גולשים עם סקייפ יח"צ סקייפ

קרה לכם פעם שהתקנתם או פתחתם את Skype על מחשב חדש ופתאום הופיעו לכם שיחות שכבר קיבלתם בעבר? למה זה קורה? בדרך כלל היסטוריה של תוכנות להודעות מידיות, כמו MSN Messenger, נשמרות בצורה מקומית על המחשב שבו השתמשתם כשביצעתם את השיחה. ב Skype, בנוסף לשמירת הנתונים בצורה מקומית, שמירת ההיסטוריה מתבצעת גם בענן.

כמובן, משתמשים רבים ימצאו שזה די שימושי, המידע שמאוכסן בענן מסונכרן אוטומטית למחשב החדש ומידע נשאר נגיש בעת הצורך. אבל, על איזה מידע בדיוק מדובר? לכמה זמן המידע נשמר? ובכן, Skype לא מנסה להסתיר את סוג המידע שהיא שומרת וגם לא למשך כמה זמן היא שומרת אותו, ואין פה ניסיון לגנות את Skype - אתם, המשתמשים צריכים להכיר את 'תנאי השימוש' אותם Skype לא מסתירה בשום אופן וגם הסכמתם להם (גם אם לא קראתם אותם) כשהתקנתם את התוכנה.

אך בנוסף לנוחות וליתרון של שמירת הנתונים בענן קיימת כאן סכנה פוטנציאלית לזליגת מידע. כי כאשר אתם נכנסים לחשבון ה Skype שלכם ממחשב של מישהו אחר או מחשב ציבורי כל התכתבויות העבר שלכם נשלחות לאותו מחשב ונשמרות עליו באופן מקומי, אפילו לאחר שסיימתם את השיחה והתנתקתם מהחשבון. כל מי שיודע איפה לחפש יוכל לראות מה קיבלתם ושלחתם ועם מי דיברתם.

אם אתם משתמשים ב Skype באמצעות מחשב של מישהו אחר או במחשב ציבורי אתם יכולים למחוק את היסטורית השיחה לפני שאתם מתנתקים. זה נעשה כך: בממשק ה Skype שלכם היכנסו ל"כלים" ובחרו ב"אפשרויות" ייפתח לכם החלון הבא:

 

צילום מסך
צילום מסך Skype
בחלון זה בחרו את הלשונית "פרטיות" ואז תוכלו לראות בערך באמצע המסך את "שמור היסטוריה למשך" כמו בתמונה הבאה:
צילום מסך Skype
כפי שוודאי שמתם לב, ברירת המחדל שלSkype לשמירת ההיסטוריה שלכם הוא "זמן בלתי מוגבל". לחיצה על "נקה היסטוריה" תפתח לכם את החלון הבא:
צילום מסך
צילום מסך Skype

לחיצה על מחק תנקה את היסטורית השיחות שלכם גם מהמחשב שבו השתמשתם וגם מהענן, אבל בכל מקרה המלצתי היא לא להעביר בSkype מידע כמו מספר כרטיס אשראי, כתובת או אפילו מספר טלפון. בינינו, אנחנו אף פעם לא יכולים להיות בטוחים שהמידע ש"מחקתם" באמת נמחק.