רשת חברתית גם בנייד.
רשת חברתית גם בנייד. פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק התקשורת של הח"כים אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) וגדעון עזרא (קדימה). ההצעה נדונה בוועדה לקידום מעמד האישה.

הצעת החוק שאושרה סופית, קובעת כי שיחה למוקד חירום לסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית או למוקד חירום לעזרה ראשונה נפשית, תהיה שיחת חינם מכל טלפון, כולל טלפון ציבורי ונייד. כמו כן, נקבע כי שיחה למוקדי חירום אלו לא תופיע בפירוט השיחות של המנוי וכי מידע אודות השיחה לא יימסר למי שרשאי לקבל פירוט שיחות כאמור, אלא לפי הוראות כל דין או צו בית משפט.

בדיון שקיימה הוועדה לקידום מעמד האישה להכנת ההצעה לקריאה השנייה והשלישית הובהר כי ההוצאה שתושת על חברות התקשורת בגין החוק תוכר לצורכי מס, כך סוכם בין יוזמת החוק, הח"כית לוי אבקסיס, יו"ר הוועדה, הח"כית ציפי חוטובלי (הליכוד) ורשות המסים. חברות התקשורת לא התנגדו להצעת החוק, למרות שעלות החוק תיפול ישירות עליהן.

ההערכה של עלות החוק היא בסכומים שבין 800,000 למיליון וחצי שקל בשנה, זאת לאור נתונים שמסר לוועדה מנכ"ל ערן דוד קורן, לפיהם בשנה האחרונה התקבלו ב-12 סניפי העמותה כ-150,000 שיחות באורך ממוצע של 20 דקות. לדבריו מבין השיחות האלה כ-800 היו שיחות שנסבו סביב אובדנות. "רק לפני יומיים הורדנו פיזית נער עם חבל, וזה קורה על בסיס יומיומי", אמר קורן.

החוק שהתקבל, יאפשר שיחת חינם לפונים לערן 1201, ולקווי החירום של המוקד לסיוע נפגעי ונפגעות תקיפה מינית 1202 לנשים, 1203 לגברים וכן למוקדים לנשים וגברים דתיים. אם יקומו מוקדים נוספים, הם יוכלו ליהנות מהחוק לאחר אישור שרי הרווחה והתקשורת. מנתוני איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית עולה כי בכל שנה מתבצעות כ-40,000 שיחות למרכזים השונים.

מרכז המחקר והמידע של הכנסת בדק ומצא כי מחיר שיחה מטלפון נייח יכול לנוע בין 4 ל-כ-11.5 אגורות לדקה בהתאם לשעה בה היא מבוצעת. לעומת זאת, מחיר שיחה מטלפון נייד גבוה יותר ויכול לעמוד על כ-60 אגורות לדקה. אם משך השיחה הממוצעת עומד על כ-10 דקות, הרי שהעלות בגין כל השיחות תסתכם בכ-40,000 ש"ח עבור מחיר של 10 אגורות לדקה, ובכ-240,000 ש"ח עבור מחיר של 60 אגורות לדקה. העלות בגין יישום הצעת החוק תושת על חברות הטלפונים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו