השר ישי: לפטר את קתרין אשטון

שר הפנים התייחס להשוואה שערכה שרת החוץ של האיחוד האירופי בין הרצח בטולוז למצב בעזה ודורש את התפטרותה. גם נציגים בעולם מזועזעים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"ב

חברי כנסת ונציגי היהודים בארץ ובעולם מזועזעים מדבריה של שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, שהשוותה בין רצח הילדים בטולוז והרצח שמבצע אסד בסוריה. לדבריהם מדובר באמירה אנטישמית ודורשים את התפטרותה של אשטון לאלתר.

נציגי הקהילה היהודית בצרפת שייפגשו היום עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, ייבקשו מהנשיא לגנות את דבריה של אשטון.

שר הפנים, אלי ישי אומר כי שרת החוץ של האיחוד האירופאי, קתרין אשטון, לא יכולה עוד לשמש בתפקידה. כלשונו.

לדבריו "אדם העושה השוואה בין מלחמה בטרוריסטים לרצח ילדים טוב לו אם יידום ולא יוסיף "חטא על פשע" בתפיסתו החד צדדית כלפי ישראל. אמירותיה של אשטון, פוגעים פגיעה נוספת ביכולתו של האיחוד האירופאי להיות מתווך הוגן, נטול פניות, בינינו לבין הפלסטינאים".

ח"כ ד"ר עינת וילף אמרה בדיון המיוחד שהתקיים הבוקר בוועדת הקליטה בנושא רצח הילדים והמורה אתמול בטולוז, "אני קוראת לנשיא צרפת לגנות את דבריה של קטרין אשטון שהעזה לקשור את רצח הילדים היהודים בצרפת לילדים בעזה ולהבהיר כי היא אינה ראויה להמשיך בתפקידה כנציגה הבכירה בתחום יחסי החוץ של האיחוד האירופאי. חיוני שיועבר מסר ברור זה לאשטון על ידי צרפת, חברה חשובה ומשמעותית באו"ם".

כמו כן, ציינה ח"כ וילף המשמשת כיו"ר ועדת המשנה ליחסי ישראל והעם היהודי בתפוצות כי אין לקשור בשום אופן את הרצח הנורא שאירע אתמול בצרפת לעידוד עליית יהודי צרפת לישראל, "לא נכון לקשור עידוד עלייה בהקשר של רצח היהודים אתמול בטולוז. אני חוזרת על עמדתי כי יש לחזק את הקשרים בין מדינת ישראל לעם היהודי ברחבי העולם ולאו דווקא בהפצרה בהם לעלות לישראל. על מדינת ישראל לקבל אחריות גדולה יותר לחינוך יהודי בתפוצות ולהבטיח יחד עם מדינות העולם החופשיות את זכותו של כל ילד יהודי לקבל חינוך יהודי ללא פחד ובביטחון מלא".

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר כי "ההשוואה שעשתה אשטון בין מה שקורה בעזה, טולוז וסוריה מקוממת ורחוקה מהמציאות. צה"ל פועל בעזה בזהירות המרבית כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע. אני מקווה ששרת החוץ של האיחוד האירופאי תבין במהרה את הטעות שעשתה ותחזור בה מדבריה".

גם יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, תקפה את שרת החוץ של האיחוד האירופי, "ההשוואה הזו פסולה, מקוממת ולא נכונה. הדרישה ממנה לחזור מדבריה כן נכונה. לא דומה אירוע שנאה או אירוע של מנהיג שרוצח בבני עמו לבין אירוע של מדינה שנלחמת בטרור גם אם תוך כדי נפגעים אזרחים. ההתבטאות הזו מבטאת את התפיסה השגויה בעולם כלפי מדינת ישראל ואת היעדר היכולת של ההנהגה הנוכחית לייצר את ההבחנה המוסרית הברורה הזאת".

היא הדגישה כי "חוסר היכולת לגייס את העולם למען האינטרסים של מדינת ישראל פוגע ביכולת הפעולה הצבאית שלה ובאפשרות של ישראל להשתמש בכלים צבאיים".

שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר במהלך ביקורו בסין כי דבריה של השרה אשטון אינם ראויים וכי הוא מקווה שהיא תבחן אותם שוב ותחזור בה מן הדברים. השר ליברמן אמר כי "ישראל היא המדינה המוסרית היותר בעולם ולמרות שהיא נאלצת להילחם בטרוריסטים הפועלים מתוך אוכלוסיה אזרחית, צה״ל עושה הכל על מנת שלא לפגוע באותה אוכלוסיה אף שהיא מגנה על הטרוריסטים. אין אף צבא מוסרי בעולם כמו הצבא הישראלי, המסכן את חייליו שלו על מנת למזער את הסיכוי שאזרחים ייפגעו. הילדים שעליהם צריכה אשטון לתת את דעתה הם ילדי דרום ישראל החיים בחשש מתמיד מהתקפות הטילים הנשלחות לעברם מעזה".

נזכיר כי אשטון אמרה כשלצדה צעירים פלסטינים, "אנחנו חושבים על מה שקרה היום בטולוז, אנחנו זוכרים מה קרה בנורבגיה בשנה שעברה, אנחנו יודעים מה קורה בסוריה, אנחנו רואים את זה קורה בעזה ובאזורים אחרים בעולם".

"אנו רואים לנגד עינינו את כל הילדים שאיבדו את חייהם. אני רוצה לחלוק כבוד היום לכל אותם צעירים", הוסיפה וציינה במיוחד את הילדים הפלסטינים "שכנגד כל הסיכויים, ממשיכים ללמוד, לעבוד, לחלום ולשאוף לעתיד טוב יותר".