דבר התורה האחרון של הרב סנדלר הי"ד

הרב יונתן סנדלר שנרצח בעיר טולוז כתב לירחון "קונטרס" דברי תורה מידי שבוע. עתה עמלים בירחון להוציא ספר מרוכז לדרשותיו

ידידיה מנשה , כ"ז באדר תשע"ב

הירחון התורני "קונטרס" היוצא לאור בצרפת פרסם היום (שלישי) את דבר התורה האחרון של הרב יונתן סנדלר הי"ד, שנרצח (שני) עם שני בניו אריה בן ה-6 וגבריאל בן ה-3.

דברי התורה שהותיר נכתבו על פרשיות ויקרא, צו, שמיני, ותזריע-מצורע. בדבר התורה לפרשת תזריע מצורע פירש הרב סנדלר הי"ד את הפסוק "כל ימי אשר הנגע בו, יטמא-טמא הוא: בדד ישב, מחוץ למחנה מושבו".

הרב סנדלר הי"ד ציטט את ראש ישיבת מיר בליטא, וכתב "הרב שמואלביץ אומר שהיה פילוסוף צרפתי אחד מאוד מפורסם שאמר שהמוות זה בני אדם וההתנהגות שלהם. הרב שמואלביץ אומר שלהיפך, שאין לך יכולת לעזור לאנשים בסביבה שלך, זו הדרך לסבול הכי הרבה בעולם. לכן המצורע, העני והעיוור שלא יכולים לתת נחשבים למתים".

"ישנם ארבעה אנשים שעל פי התורה נקראים מתים. מצורע, עני, עיוור ואדם שאין לו זרע. בגלל שאינם יכולים לעזור לזולת בשל מצבם. אך איך אפשר לומד לאדם שעדיין חי, שהוא לא חי? התשובה, לפי הרב שמואלביץ, היא שאדם שכל כך סובל בחיים שלו, נקרא מת".

עורך הירחון "קונטרס", הרב נתן קאהן סיפר בשיחה עם העיתונאי נועם זיגמן מרדיו קול חי, כי הכיר את הרב סנדלר הי"ד, בעקבות הקשר עם אביו שהינו בכיר בקהילה היהודית בצרפת. "הוא היה כותב לעיתון בכל שבוע וגם השבוע הזה הוא כתב לפני שנרצח", סיפר הרב קאהן והוסיף "הציעו כאן במערכת שנביא דברים קצרים מרעייתו, לי היה קושי אישי לבקש ממנה, אך במערכת ביקשו והיא כתבה דברים מיוחדים לזכר בעלה הי"ד, וביקשה להוסיף בתורה, שכן זה היה רצון בעלה".