הצדעה במועל יד אינה אסורה בישראל

פעילי שמאל הצדיעו במועל יד אך לא תפתח חקירה בעניינם. הסיבה המפתיעה: על פי החוק בישראל - הצדעה במועל יד אינה עבירה על החוק.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז באדר תשע"ב

הצדעה במועל יד אינה אסורה בישראל-ערוץ 7
בית משפט
צילום: פלאש 90

פרקליטות המדינה הודיעה כי כיום אי אפשר להעמיד לדין בישראל אזרחים שהפגינו במועל יד, היות שלא מדובר בעבירה על החוק.

עו"ד דן אלדד, מנהל תחום בכיר במחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה, כתב את הדברים במענה לפניית הפורום המשפטי למען ארץ ישראל. הפניה של הפורום הייתה ליועמ"ש בבקשה להורות להעמיד לדין מפגינים שהצדיעו במועל יד במצעד זכויות האדם שהתקיים בתשעה בדצמבר 2011 בת"א ואחד מהם אף העלה את תמונתו לדף הפייסבוק שלו.

עו"ד אלדד כתב כי "המצב המשפטי הנוכחי אינו מאפשר לטפל במישור הפלילי בהצדעה במועל יד בהפגנה, למרות הסלידה העמוקה שכולנו חשים מהתנהגות זו".

בתשובה לבקשת הפורום לעגן בחקיקה את האיסור על שימוש בסמלים נאציים העביר היועמ"ש לעו"ד רז נזרי, המשנה ליועמ"ש לעניינים פליליים את הבקשה לבחון את קידום הנושא.

עו"ד הילה כהן ב"כ הפורום המשפטי למען ארץ ישראל אמרה כי "קשה להאמין שבימים שהאנטישמיות פורחת ברחבי העולם, מערכת אכיפת החוק בישראל אינה מסוגלת להתמודד עם מי שמצדיעים במועל יד כאומרים שהם מבקשים ללכת בדרכם של הנאצים".

כהן הוסיפה כי גם כשפורסמה תמונת ראש הממשלה במדי קצין נאצי, המענה לתלונה שהגיש הפורום ע"י עו"ד רועי כחלון, עוזר פרקליט המדינה, היה כי לא ניתן לפתוח בחקירה פלילית על הפרסום באתר האינטרנט "העוצר האזרחי".

"הלקונה בחוק ומדיניות מערכת אכיפת החוק עלולה לעודד את השימוש בסמלים מתועבים אלו, מקרים כמו במצעד זכויות האדם בתל אביב, הולכים ומתרחבים, ותופסים מקום בהתבטאויותיהם של פעילי "זכויות אדם", מן השמאל הקיצוני. לא יתכן, שבמדינה שהוקמה ונבנתה בין היתר מכוחם של אודים מוצלים מאש, לא יינתן מענה מתאים במסגרת החוק כנגד מי שמנסים ליצור השוואה בין מעשי הנאצים ימ"ש לבין התנהלות המדינה או מי מרשויותיה".