מאמצים למנוע סחבת הצבא מול משפחות שכולות

ח"כ רגב: הבירוקרטיה הצבאית הורגת שוב את המשפחות השכולות. ח"כ חסון: אין גורם פיקודי שאחראי לתת למשפחות השכולות תשובות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז באדר תשע"ב

גם כאן בירוקרטיה
גם כאן בירוקרטיה
פלאש 90

אחד הנושאים הרגישים ביותר בצה"ל הוא ללא ספק הטיפול במשפחות שכולות אשר דורשות לקבל תשובות ברורות וחד משמעיות מצה"ל על נסיבות המוות של יקיריהם. ואולם מתברר כי חקירת מקרה מוות של חייל שנהרג שלא בפעילות מבצעית (תאונת אימונים למשל), נמשכת לעיתים על פני תקופה ארוכה מאוד, שעולה על שנה או שנתיים והדבר גורר תרעומת קשה, חוסר אמון וחשדנות מצד המשפחות השכולות.

בדיון שנערך היום (רביעי) בוועדת המשנה לכוח אדם והכשרות בצה"ל, בראשות חברת הכנסת מירי רגב (ליכוד) יחד עם ראש הצוות בוועדת החוץ והביטחון לבחינת תפקודו של אגף השיקום והקשר עם המשפחות השכולות במשרד הביטחון, ח"כ ישראל חסון (קדימה), ביקשו חברי הכנסת, לאחר שנפגשו עם נציגי המשפחות השכולות, להגדיר במשותף עם צה"ל לוח זמנים ברור ומחייב להגשת הדו"ח הסופי למשפחות השכולות.

הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל דני עפרוני, טען בדיון כי מדובר באחד הנושאים הרגישים ביותר שמטופלים בפרקליטות הצבאית ולפיכך אנחנו מתייחסים למקרים אלו בחרדת קודש. כל אחד מהתיקים הללו מטופל בפרקליטות על יד הדרגים הבכירים ביותר כולל הפצ"ר בעצמו. בכל שנה הפרקליטות הצבאית מטפלת, פחות או יותר, ב 50 מקרים של חיילים שנהרגו שלא בפעילות מבצעית ובכול אותם תיקים אנחנו משתדלים לסיים את החקירה בפרק זמן סביר, שלא עולה על שנה. יחד עם זאת חייבים לזכור כי מדובר באותם גורמים במערכת שמטפלים גם בחקירות הפליליות, כך שהעומס הוא גדול. אנחנו תמיד מקפידים לשמור על קשר ולעמוד לרשות המשפחה גם במהלך החקירה.

עו"ד שלמה ציפורי המייצג מספר משפחות שכולות שיקיריהן נהרגו שלא בפעילות מבצעית אמר כי "אם כל הרצון ובהבנת הרגישות למורכבות התיקים, אני לא מכיר אירוע שהחקירה שלו דרשה טיפול שנימשך למעלה משנה.

ח"כ ישראל חסון טען כי "אם לא תוגדר במפורש תקרת גג שתגביל את משך החקירה, לא נוכל להבטיח שנקבל תשובה הולמת בפרק זמן סביר. במצב הנתון, אין בצה"ל גורם פיקודי או כתובת אחת לקבלת הסברים על חקירות שנמשכות במשך תקופות ארוכות. מבחינתי הגורם הפיקודי שיוגדר, אם זה ראש אגף משאבי אנוש בצה"ל או סגן הרמטכ"ל יהיה מחויב לתת דין וחשבון למשפחות ולוועדה בכל חצי שנה".

ח"כ מירי רגב ציינה כי מדובר במקרים קורעי לב וישנן משפחות שהחקירה הממושכת גורמת להן לחשוב שהבן שלהן שאחראי למותו. בסוף הבירוקרטיה של הצבא הורגת שוב ושוב את המשפחה. אני רוצה שיתייחסו למשפחות האלו בדיוק כפי שמתייחסים למשפחה שהבן שלהן נהרג בפעילות מבצעית. אסור שיהיה כאן הבדל בין דם לדם. אין בצה"ל דם שהוא כחול יותר ודם שהוא סוג ב'. המציאות היום רחוקה מלהיות כזו שטובת המשפחה מקבלת את הביטוי הראוי. ח"כ רגב סיכמה כי בעוד כחצי שנה הוועדה תקבל מראש אכ"א דו"ח ראשון בדבר סטאטוס הטיפול בתיקים הפתוחים שחקירתם טרם הסתיימה.