פרדס עצים
פרדס עצים באדיבות מועצת יש"ע

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, שיגר היום (רביעי) מכתב לראש הממשלה ולשרים בכירים, בעקבות החלטת בג"ץ מאתמול, השוללת את זכות החזקה מאזרחים ישראלים בשטחי יהודה ושומרון.

דיין התריע במכתבו מפני "סכנת כליה של ממש לעתיד מפעל חידוש החקלאות היהודית בלב ארץ ישראל".

במכתב ציין דיין כי משמעותה המעשית של החלטת בית המשפט היא "שחקלאי יהודי המעבד את אדמתו אף עשרות שנים באין מפריע, יידרש בן רגע להסתלק ממנה כאחרון הגנבים". לדבריו, "ההחלטה חמורה במיוחד כיוון שהיא מבטלת הלכה למעשה את המצב החוקי הקיים באזור למעלה מ-100 שנה ושאושרר לא פעם ע"י פסיקת הערכאות הישראליות".

דיין קורא לראש הממשלה ולשרים למחוק לאלתר מספר החוקים הישראלי באיו"ש את מה שהביא לדבריו, בין היתר, להחלטת בג"ץ – צו אלוף המכונה "צו שימוש מפריע", המפלה לדבריו את התושבים היהודים, "בעוד השתלטות פלסטינית יום-יומית על אדמות מדינה ברחבי האזור זוכה לעצימת עין חמורה מצד הרשויות".

"במצב שנוצר, שומה על ממשלתך לפעול להחזרת המצב המשפטי ששרר לתוקפו, הן על ידי מתן הנחיות מתאימות לפרקליטות המדינה והן על ידי ביצוע השינויים הנדרשים בתחיקת הביטחון. אם לא כן, עתיד מפעל חידוש החקלאות היהודית בלב ארצנו לעמוד בפני סכנת כליה של ממש", חותם יו"ר מועצת יש"ע את מכתבו.

אמש דווח כי הרכב שופטים בראשותה של הנשיאה בדימוס דורית ביניש, קבע  כי המתיישבים ביו"ש אינם יכולים לקנות זכויות בקרקע ביו"ש מכוח חזקה.

מדובר בהחלטה תקדימית אשר למעשה מנשלת את המתיישבים ביו"ש מהאפשרות להסתמך על התחיקה הירדנית,אשר מקנה מעמד בכורה לחזקה של עשר שנים בכל הנוגע להוכחת בעלות על קרקע.