האב השכול סיפר: נמנע טבח גדול יותר

נשיא המדינה למשפחות מונסנגו וסנדלר: "האובדן הוא עצום, כל רגע שעובר עליכם מאז הירצחם של יקירכם הוא קשה מנשוא וכואב".

אורנית עצר , כ"ט באדר תשע"ב

האב השכול סיפר: נמנע טבח גדול יותר-ערוץ 7
נשיא המדינה, אווה סנדלר ושלמה סנדלר
צילום: יוסף אבי יאיר אנגל

נשיא המדינה, שמעון פרס הגיע הבוקר (שישי) לנחם את משפחות סנדלר ומונסנגו שאיבדו את יקיריהן השבוע במתקפת הטרור בטולוז.

בפתח ביקורו אצל משפחת סנדלר אמר הנשיא לאלמנה, אווה "האסון שקרה לך הוא אסון אכזרי ביותר, האובדן עצום ואני יודע כי כל רגע שעובר עלייך מאז הירצחם של בעלך וילדייך הוא קשה מנשוא וכואב. אני רק יכול לתאר לעצמי מה עובר עלייך בימים קשים אלו".

הנשיא המשיך ואמר "מעל הכל את אמא לבת ונותרת עם התפקיד הקשה והחשוב שמחייב אותך להיות חזקה בעבור ביתך ולדאוג לעתידה. אני מתרשם כי את אישה איתנה ובטוח כי תהיי חזקה בעבורה . באתי לכאן היום על מנת למסור לך את אהבת העם ולאחל לך שלא תדעי עוד דאבה".

הנשיא ציין בפני שלמה סנדלר, אביו של יונתן כי "קשה להבין את הטירוף והאכזריות של הרצח של מחנך ושלושה ילדים מטווח אפס. מדינת ישראל כולה תזכור את דמותו של יונתן כמחנך שנרצח  עם ילדיו במהלך שליחות בעלת חשיבות ראשונה במעלה". הנשיא הרים על ידיו את ביתם הפעוטה של יונתן ואווה, ליאורה, וחיבק אותה בחום לפני שנפרד מהמשפחה.

יעקב מונסנגו, מנהל בית הספר "אוצר התורה" ואביה של מרים ז"ל  שהיה עד ראייה לאירועים בטולוז ביקש לשתף את הנשיא בזוועות שחווה וראה "יונתן סנדלר ושני בניו חיכו יחד עם מרים מחוץ לבית הספר. אני כבר הייתי בתוך בית הכנסת במתחם בית הספר ופתאם שמעתי צרחות, לא שמעתי יריות אלא מיד צרחות של המילים "יורים עלינו" ואז המפגע ברח וגילינו את גודל הזוועה. הנס הגדול היה שטנדר עצר את התקדמות האופנוע המפגע. הוא התכוון להיכנס לבית הכנסת שם חיכו עשרות ילדים ובכך נמנע טבח".

משפחתה של מרים, הוריה וארבעת אחיה הראו לנשיא את תמונותיה שצולמו לאחרונה בחתונת אחיה. יעקב סיפר לנשיא כי מרים היתה תלמידה חכמה ובוגרת מכפי גילה הצעיר, 8. "היא נולדה בטולוז ונתנה לנו את הכוח להמשיך במשימה החינוכית בצרפת מאחר שארבעת ילדינו האחרים חיו הרחק מאיתנו, בישראל".

בסיום הביקור אמר הנשיא ליפה מונסנגרו, אמה של מרים "ביתכם היתה  נהדרת ויפהפיה. אין תחליף לבת שאיבדתם וזה מיקרה קשה מנשוא. באתי להשתתף בצערך ולומר לך שאנו סמוכים ובטוחים כי יימצאו לך כוחות הנפש והאמונה לעבור גם את זה. אני מאחל לכל משפחתכם כי בנחמת ירושלים תנוחמו וכי תמשיכו בשליחותכם החשובה לחיזוק תורת ישראל בתפוצות".