מואשם. ח"כ נפאע
מואשם. ח"כ נפאעפלאש 90

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה לראות בהשתתפותו של חבר הכנסת סעיד נפאע בעצרת תמיכה באסד חלק מחופש הפעולה והביטוי שיש לחברי כנסת.

חבר הכנסת נפאע השתתף בעצרת תמיכה ברודן הסורי לפני כחודש בתיאטרון "אל-מידאן" בחיפה. העצרת נועדה להביע הזדהות עם נשיא סוריה, בשאר אסד, ועם משטרו, ובמהלכה הונפו דגלי סוריה ותמונות ענק של אסד.

הפורום המשפטי למען ארץ ישראל הגישה תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת וטען כי ח"כ נפאע עבר בהשתתפותו בעצרת על כללי האתיקה של חברי הכנסת.

עורכת הדין הילה כהן, נציגת הפורום כתבה כי "השתתפות בכנס שכל עניינו תמיכה בשליט דיקטטור החשוד בפשעים חמורים כנגד האנושות ובביצוע יומיומי של טבח המוני בחפים מפשע, על-מנת לבסס את משטרו, איננה מבטאת נאמנות למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, והיא סותרת את חובת השמירה על כבודה של הכנסת ואת ההתנהגות ההולמת הנדרשת מתוך כך. כהן הוסיפה כי עצם קיומה של העצרת מהווה עבירה לפי סעיף 4 לפקודת מניעת טרור. לכן, היא גם איננה כזו המוגנת כחלק מחופש הפעולה של חברי הכנסת וחופש הביטוי איננו יכול לשמש לה מחסה".

למרות דברים אלה חשבה ועדת האתיקה אחרת. יו"ר הועדה, חבר הכנסת יצחק וקנין, כתב בהחלטה כי "הועדה סברה כי השתתפות בכנס פוליטי גם אם מסריו אינם ערבים לאוזן בלשון המעטה , חוסה תחת חופש הפעולה והביטוי הפוליטיים שיש לחברי הכנסת ולפיכך החליטה לדחות את הקובלנה".

עו"ד כהן אומרת כי מדובר בהחלטה שאינה מתקבלת על הדעת. "חבר כנסת התומך פומבית ברודן טרוריסט אינו יכול להיתמם ולהיאחז בחופש הביטוי, יש גבול גם לציניות ולמתיחתו של חופש הביטוי סביב תמיכה באלימות וטרור".