כוננות בישראל לקראת "הצעדה העולמית לירושלים"

בצה"ל נערכים ליום שישי הקרוב, "יום האדמה", בו מתוכננות מספר צעדות לעבר גבולות ישראל תחת הכותרת "הצעדה העולמית לירושלים".

חגי הוברמן , ב' בניסן תשע"ב

כוננות בישראל לקראת "הצעדה העולמית לירושלים"-ערוץ 7
פריצת הגבול הישראלי ב"יום הנכבה" בשנה שעברה
פלאש 90

בצה"ל נערכים ליום שישי הקרוב, "יום האדמה", בו מתוכננות מספר צעדות במקביל, מגבולות מדינות ערביות, לעבר ישראל תחת המסר "הצעדה העולמית לירושלים".

במסגרת זאת מתוכננות צעדות מירדן, לבנון, סוריה והרשות הפלשתינית.

בגזרה הלבנונית נערכות הכנות לצעדה בהובלת פעילי פתח ובהשתתפות פלשתינים תושבי מחנות הפליטים תחת הכותרת "זכות השיבה". על פי התכנון תתקיים באותו יום תהלוכה פלשתינית המונית, שתצעד מגבול לבנון לעבר ישראל. לצורך ההכנות הוקמו במחנות הפליטים הפלשתינים בלבנון וועדות אשר יארגנו את התהלוכה ויפקחו על ביצועה. בוועדות חברים נציגי כל הארגונים הפלשתינים. על תיאום ההכנות מופקד מוניר אלמקדח, מפקד פתח בלבנון.

על פי דברי המארגנים, התהלוכה תהיה דומה במתכונתה לתהלוכה שאורגנה ב'יום הנכבה' אשתקד. מוניר אלמקדח הצהיר כי "מי שיהרוג אזרח (לבנוני) בגבול ישראל ייהרג בעצמו".

מארגני הצעדות מתכוונים לשגר למזרח התיכון קבוצות משתתפים מכמה מדינות תחת הכותרת של "הצעדה העולמית לירושלים". קבוצות אלו צפויות לחבור לפעילים מקומיים, הנערכים לקראת הצעדות. על פי גילויי דעת שפרסמו המארגנים, המדובר בצעדות שתתקיימנה מגבול מצרים, סוריה, לבנון וירדן. בנוסף בכוונת המארגנים לקיים צעדות גם ביהודה ושומרון וברצועת עזה. המארגנים מציגים את הצעדות כבלתי אלימות, אולם על פי ניסיון העבר (הפריצות לעבר ישראל מהגבול הסורי והלבנונית) ואינדיקציות מההווה (כמו "צעדת השיבה" מלבנון) טמון בהם פוטנציאל של אלימות.

דובר הצעדות, פעיל חמאס בבריטניה, זאהר אלביראוי, הסביר כי מטרת הצעדות, הינה להעלות את המודעות לנושא ירושלים.זאהר אלביראוי ציין, כי הצעדות מתכוונות להעביר מסר לישראל לפיו יש להפסיק מיד את ה"מצור" על רצועת עזה ויש "לשחרר" את "פלסטין" ואת ירושלים.

תנועת חמאס מעורבת בארגון הצעדות ובהכנה התקשורתית לביצוען. שניים מפעיליה הבולטים בבריטניה, מחמד צואלחה וזאהר אלביראווי, משולבים בהכנות לקראת הצעדות. לקמפיין התקשורתי לקראת הצעדות נרתמו גם שניים מראשי חמאס: איסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס ברצועה אשר קרא בנאום שנשא ב-14 בדצמבר 2011, לרגל יום יסוד החמאס, לעלות את סוגיית ירושלים לראש סדר העדיפויות של האומה האסלאמית ולהצטרף לצעדה לעבר ישראל ב"יום האדמה" כדי להשיב את הבעיה הפלסטינית למרכז הזירה בכוח ובתנופה.גם מחמוד אלזהאר, הצטרף להניה וקרא לעם הפלסטיני "בתוך האדמה הכבושה" ולאומה הערבית והאסלאמית להשתתף בצעדות.