"תינוקות ופגים הנולדים בשבועות מוקדמים, נולדים עם בעיות נשימה עקב חוסר בשלות של הריאות ומצריכים מערכות תמיכה נשימתית או הנשמה מלאה", מסביר ד"ר דני וייסמן מנהל יחידת הילודים במחלקה לטיפול נמרץ פגים בבית החולים כרמל. פרט לתמיכה הנשימתית הם גם צריכים פיקוח צמוד.

כאן נכנס לתמונה מכשיר "הפנאומוניטור" החדש שפותח ע"י ד"ר וייסמן מבית החולים כרמל ופרופ' אמיר לנדסברג מהפקולטה להנדסה ביו רפואית בטכניון.

המכשיר שהינו יחיד מסוגו בעולם מנטר בעיות נשימה בקרב פגים. מדובר במכשיר זעיר, לא פולשני, קל לתפעול המאפשר לזהות התפתחות בעיה נשימתית לפני התפתחות מצוקה, ובכך להקדים טיפול ולמנוע סיבוכים. העיתון המקצועי המוביל בתחום זה, Intensive Care Medicine, כתב במאמר המערכת שלו על המכשיר כי "מניעה בתחום זה טובה מריפוי" ובחר במאמר של חוקרי בית החולים כרמל והטכניון כ"מאמר החודש".

החוקרים, ד"ר דני ויסמן מבית החולים "כרמל" ומהפקולטה לרפואה בטכניון. ופרופסור אמיר לנדסברג מהפקולטה להנדסה ביו-רפואית, מסבירים כי מכשיר ה"פנאומוניטור", הוא מוניטור הבודק כל העת ובצורה סדירה את דינאמיקת נשימת הפגים.

הוא נוסה בהצלחה על עכברים, חולדות וארנבות במודלים של מחלות שונות. "דימינו מצבים שכיחים בטיפול נמרץ פגים, ואף חולי אסטמה וחולים הסובלים מהפרעות בדרכי הנשימה, והשווינו את פעולת המכשיר שלנו לפעולתם של מכשירים אחרים", אומרים החוקרים. המכשיר נוסה ונבדק עד היום ב-63 מקרים במרכזים הרפואיים מובילים בהם בית החולים כרמל, באישור משרד הבריאות וועדת הלנסקי והוא מוכן כעת לבדיקת ה-FDA.

"45% מהסיבוכים אצל פגים לא מזוהים על ידי המכשירים הקיימים ביחידות הטיפול נמרץ, אלא על ידי אנשי הצוות", אומר ד"ר וייסמן . "גם כאשר המכשירים מזהים בעיה – זה לרוב קורה כבר מאוחר כשיש כבר ירידה בחמצן בדם ואז האירוע דרמטי ומסוכן, ועל הרופא להתחיל לברר מה הסיבה לאירוע".

לפנאומוניטור החדש שלושה חיישנים המוצמדים לפג משני צדי החזה שלו ובבטן העליונה. במקרה של התפתחות הידרדרות נשימתית המכשיר מצפצף, מתריע זמן משמעותי לפני התפתחות מצוקה, ומוסר מידע שעוזר באבחון הבעיה שהתעוררה ובבחירת הטיפול הנכון. חיישני התנועה מחשבים במהירות את המאמץ הנשימתי ואת הסימטריה של אוורור הריאות. המכשיר מציג מידע על המצב הנשימתי, ממקם את הבעיה ומצביע על שינויים ברמת האוורור.

"10% מהלידות בעולם הן לידות פגים ועוד 10% - תינוקות שנולדו בזמן והסתבכו", מעדכן ד"ר וייסמן מכרמל. "15% מהפגים שנולדו במשקל פחות מ-1.5 ק"ג נפטרים ועוד 15% סובלים מפיגור שכלי, שיתוק מוטורי או עוורון. לכן כה רבה חשיבות הזיהוי המוקדם של מצוקה נשימתית אצל פגים". בארה"ב נולדים מידי שנה כ 400 אלף פגים ונדרשים 30 אלף מכשירים כאלה בפגיות בלבד.

הטכניון רשם פטנט על המכשיר והקים חברה בשם "פנאומדיקר" הממוקמת ביוקנעם ומנוהלת בידי ד"ר כרמית לוי, שעשתה את הדוקטורט שלה בפקולטה להנדסה ביורפואית בטכניון.

"אחרי 20 שנה בבית החולים כרמל אני מרגיש שאנחנו על סף פריצת דרך עולמית ישראלית", אומר בהתרגשות ד"ר דני וייסמן, "המכשיר שפיתחנו הוא בראיה חדשה של זיהוי הבעיה לפני שהתינוק נכנס למצוקה וזאת בהחלט בשורה חדשה לכל ההורים לפגים ולתינוקות החדשים" . עבור עבודתו על מחקר ופיתוח ה" פנאומניטור " זכה ד"ר וייסמן מכרמל ביחד עם פרופ' לנדסברג בפרס הטכניון היוקרתי ע"ש הרשל – ריץ. זהו פרס שנתי הניתן לחוקרים פורצי דרך ומובילים בתחומי המחקר היישומי לטובת הציבור.