העם מוותר. נתניהו ואבו מאזן
העם מוותר. נתניהו ואבו מאזן ארכיון פלאש 90

לאחר הפסקת שיחות הגישוש ברבת עמון, הישראלים לא מוכנים לקבל את התנאים של הפלסטינים לחזרה למשא ומתן, והפלסטינים לא מוכנים לחזור למשא ומתן ללא תנאים. כך עולה מממצאי הסקר האחרון שנערך במשותף על ידי מכון הרי ס. טרומן לקידום השלום באוניברסיטה העברית בירושלים והמרכז הפלסטיני למדיניות ולחקר דעת קהל ברמאללה (PSR). הסקר המשותף נערך בתמיכת קרן פורד (קהיר) וקרן אדנאואר (ירושלים ורמאללה). 

הסקר נערך על רקע ההתנגשויות האלימות האחרונות בדרום.

הסיכויים לחזרה לשולחן המשא ומתן בין הישראלים והפלסטינים נראים קלושים בשלב זה, כאשר רוב הישראלים (68%) דוחים את התנאים שהציבו הפלסטינים להתחייב לחזרה לגבולות 67 עם חילופי שטחים ולהפסיק את הבניה בהתנחלויות, ורוב הציבור הפלסטיני (58%) מתנגדים לחזרה למשא ומתן ללא מילוי תנאים אלו.

רוב מוחלט של הישראלים (69%) תומכים בשיתוף פעולה בין ישראל וארצות הברית בהפצצת המתקנים הגרעיניים של איראן, אבל רק מיעוט (42%) תומך בפעולה כזו במידה וישראל תצטרך להפציץ את המתקנים הגרעיניים באיראן לבדה, ללא ארצות הברית. רוב גדול של ישראלים (73%) ופלסטינים (85%) חושב כי במידה וישראל אכן תפציץ את מתקני הגרעין של איראן תפרוץ מלחמה אזורית גדולה.

עורכי הסקר מציינים כי "המדגם הפלסטיני מייצג את תושבי הגדה רצועת עזה ומזרח ירושלים וכלל 1270 מרואיינים מגיל 18 ומעלה שרואיינו ב-127 מקומות בגדה וברצועת עזה, בראיונות פנים אל פנים. גודל טעות הדגימה הוא 3%. הראיונות נערכו בין ה-15 ל-17 במרץ 2012. המדגם הישראלי כלל 600 מרואיינים שרואיינו בראיונות טלפוניים בעברית, ערבית ורוסית בין ה-11 ל- 15 במרץ 2012 , וגודל טעות הדגימה הוא 4.5%".

יצוין כי הסקר תוכנן ונוהל בידי פרופ' יעקב שמיר מהמכון למחקר ע"ש הרי ס. טרומן למען קידום השלום והמחלקה לתקשורת באוניברסיטה העברית בירושלים ופרופ' חליל שקאקי ראש המכון למדיניות וחקר דעת קהל  (PSR) ברמאללה.