צעדות יום האדמה והקשר האיראני

מחר צפויות לצאת צעדות פרובוקציה לעבר ישראל ממדינות האזור כחלק ממיזם 'יום האדמה'. מסתבר שגם מאחורי האירוע הזה עומדים האיראנים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' בניסן תשע"ב

צעדות יום האדמה והקשר האיראני-ערוץ 7
צעדת יום האדמה. ארכיון
פלאש 90

מערכת הביטחון דרוכה לאורך הגבולות ובנקודות רגישות ביהודה ושומרון ובמוקדי חיכוך אפשריים אחרים לקראת מחר, יום האדמה, בו מתוכננות מספר צעדות במקביל לעבר הגבול הישראלי מגבולות מדינות ערביות תחת הכינוי "הצעדה העולמית לירושלים".

המעקב עד כה אחרי ההתארגנויות מלמד על צעדות מקבילות המתוכננות לצאת מירדן, לבנון, סוריה, יהודה ושומרון ורצועת עזה. זאת לבד מפעילות הסברתית אגרסיבית נגד ישראל.

האם מאחורי הקמפיין וארגון הצעדות עומדת איראן? מסתבר שבהחלט כן. הממשל האיראני ושליחיו ממקדים מאמצים לא מעטים בשבועות האחרונים בארגון הצעדות וקמפיין התעמולה המשולב בו. כך מדווח מרכז המידע למודיעין ולטרור בעקבות מעקב אחר פרטי ההיערכות. "עדויות שבידנו מצביעות על כך, שאיראן תומכת הצהרתית ותעמולתית באירועי ה-30 במרץ ואף מעורבת בהיערכות הארגונית לקראת הצעדות לעבר הגבולות. זאת בעיקר באמצעות גופים, ארגונים ואישים המזוהים עם איראן ולהערכתנו חלקם אף פועלים מטעמה", קובעים אנשי המרכז ומפרטים את ממדי ההיערכות.

להערכת אנשי המרכז המגמה האיראנית במעורבות זו היא מספר יעדים: "חיזוק מעמדה האזורי של איראן, תוך ניצול הרגישות הרבה הקיימת בעולם הערבי והמוסלמי סביב נושא ירושלים; הסטת תשומת הלב בזירה הבינלאומית מאיראן; הרחבה והעצמה של מתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל תוך רתימתה לצרכי המדיניות האיראנית".

על המעורבות האיראנית בהיערכות הם מספרים:

כבר לפני כחודש צוטטו בסוכנות הידיעות האיראנית 'פארס' דברי תמיכה של המנהיג חמינאי בצעדות. חמינאי אמר שעל איראן לתמוך באופן גלוי בתנועות וקבוצות הפועלות נגד ישראל. התמיכה בצעדות לירושלים מוצגת על ידו כחלק מאסטרטגיה חדשה המכוונת להגביר את האחדות נגד ישראל באזור על בסיס "ציר ההתנגדות" וההתנגדות לכיבושה של ירושלים.

אך מסתבר שהדברים אינם מסתכמים בדיבורים בלבד. באיראן, כמו במדינות נוספות, הוקם גוף מארגן מקומי להערכות לצעדות לעבר הגבולות. בראש הגוף עומד חסין שיח' אלאסלאם המוגדר כמתאם השיירה באיראן. בגופי העל המכוונים את הפרויקט משתתפים שני איראנים, שלהערכת אנשי מרכז המידע למודיעין מופעלים או מוכוונים ע"י המשטר האיראני.

עוד מדווחים אנשי המרכז כי אתר אינטרנט-הגנה, שמאחוריו עומדים אנשי מקצוע בארה"ב המתמחים בניתוח אתרי אינטרנט של גופים ג'יהאדיסטים ברחבי העולם, בדק את אתר האינטרנט של מארגני הצעדות (GM2J). בדיקתו העלתה אינדיקציות למעורבות איראן בצעדות. על פי הבדיקה שלושה הדומיינים של מארגני הצעדות חולקים את כתובת ה-IP שלהם עם אתר השייך למוסד אהל אלבית שהוא גוף איראני, המוכוון ע"י לשכת המנהיג, המפיץ את הדת השיעית ואת האידיאולוגיה החומיניסטית ברחבי העולם. בראש הארגון עומד חוג'ת אלאסלאם מחמד חסן אח'תארי, מי שהיה שגריר איראן בסוריה.

למוסד אהל אלבית שלוחה פעילה בבריטניה. שלוחה זאת קשורה לארגון נוסף הפועל בבריטניה מטעמה של איראן בשם Islamic Centre of England, אחד הגופים הקשורים לארגון "יום ירושלים", המצוין ביוזמת איראן בלונדון.

עוד מציינים ומדגישים אנשי מרכז המידע כי בלבנון מעורבים בארגון הצעדה חיזבאללה והג'האד האסלאמי, שניהם ארגונים פרו-איראניים מובהקים.

בין השאר מדווחים אנשי המרכז כי אתר אינטרנט איראני, הקשור להערכתם למשטר, יזם תחרות קריקטורות כתמיכה בצעדות לעבר ירושלים. הקריקטורות עוסקות ב"זכות השיבה" של הפליטים הפלסטינים וההתנגדות ל"כיבוש" ירושלים. לשלושת הזוכים בתחרות  מובטח פרס בשווי של 1000$ כל אחד.

ערוץ הטלוויזיה האיראני בשפה האנגלית Press TV נרתם אף הוא לקדם את מסע התעמולה לקראת הצעדות. ב-8 בינואר 2012 הופיע ב"יוטיוב" סרטון לקידום הצעדות שהופק ע"י הערוץ בו הופיע ג'ורג' גאלווי שברך על הצעדות אשר נועדו, לדבריו, "לקדם את שיבת הפלסטינים לעבר מה שהישראלים מכנים ישראל". הערוץ המדובר אף שידר שיחת ועידה בין ג'ורג' גאלווי ופעיל הודי בשם מית'יבוראלאא' פירוז מית'ילבוראללה, מארגן הצעדה האסיאנית וממארגני GMJ (יוטיוב).

ביטוי נוסף להירתמות האיראנים למערכה התעמולתית ל-GMJ הינו גילוי דעת (להערכתנו "מוזמן" ע"י המשטר האיראני), שהופיע באתר הצעדות ב-5 במרץ מטעמם של יהודי איראן. כותרת גילוי הדעת: Society of Iranian Jewry Supporting GMJ וחתומים עליו שני יהודים איראניים (נציג יהודי איראן בפרלמנט האיראני ומנהיג יהודי באיראן). זאת ועוד, "אגודת היהודים של איראן" הביעה תמיכתה במה שהיא מכנה ההפגנה העולמית לתמיכה בשחרור ירושלים מידי הציונים, האמורה להיערך ב-30 במרץ.