דבר אליי בפרחים
דבר אליי בפרחיםפלאש 90

השר לשעבר שלמה בניזרי מסתגל לאיטו לחיי החופש שמחוץ לכותלי הכלא וכבר יש מי שתוקף אותו על מדיניותו כשר העבודה והרווחה. כעת מדובר במגדלי הפרחים שטוענים: המדיניות שהתווה בניזרי עולה למדינה מחיר יקר.

בהודעה שהם מפרסמים בימים אלה מדווחים מגדלי הפרחים כי קיבלו מהמדינה פיצוי של 50 מיליון שקל על אי מילוי החלטות הממשלה בעניין העובדים התאילנדים, החלטה שלדבריהם העומד מאחוריה הוא בניזרי.

"ל-352 מגדלי פרחים מצפה חג פסח שמח במיוחד לאחר שהם קיבלו בימים אלה פיצוי מהמדינה בסכום כולל של 50 מיליון שקל על הנזק שנגרם להם מהמחסור בעובדים בשנת 2002. שר העבודה והרווחה באותה עת, שלמה בניזרי, סרב במשך תקופה ארוכה למלא אחר החלטת הממשלה ופסיקת בג"צ להעניק לחקלאים הקצאות לעובדים תאילנדים וכתוצאה מכך נגרם נזק כבד למגדלים בשל עיכובים קשים בגידול, בקטיף ובמשלוחי הפרחים ללקוחות בחו"ל", כותבים מגדלי הפרחים ומוסיפים: "כתוצאה מהנזק הגיש ארגון מגדלי הפרחים תביעה נגד המדינה עם תיעוד מלא של הנזקים שהסתכמו ב-80 מיליון שקל. לאחר דין ודברים הכירה פרקליטות המדינה בנזק שגרמה מדיניות השר, שהייתה מנוגדת להחלטות הממשלה שבה היה חבר".

בסיום תהליך גישור אצל השופט המחוזי בדימוס דויד גלדשטיין הסכימה לפצות את מגדלי הפרחים בסכום של 50 מיליון שקל.

מזכיר ארגון מגדלי הפרחים, חיים חדד, אמר ש"תשלום הפיצוי הוא ניצחון חשוב לכל מי ששלטון החוק וסדרי הממשל התקינים יקרים לליבו. עם זאת, שמחתנו מהולה בעצב מאחר ועשרות מהמגדלים שמקבלים כעת את הפיצוי לא הצליחו לשרוד את הנזקים הכלכליים הכבדים ופרשו מהענף. עבורם מדובר בפיצוי סמלי שכן מדיניותו של שר העבודה גדעה את מקור פרנסת משפחתם. אנו מצטערים על כך שהשר בניזרי לא נאלץ לשלם לפחות חלק מהפיצוי מכיסו הפרטי והכול בא על חשבון תקציב המדינה. יתכן שתשלום הפיצוי היה מסייע לו בחשבון הנפש שעליו לעשות".

לדברי חדד, "למרבה הצער ממשלות ישראל מאז שנת 2005 ממשיכות במדיניות הקלוקלת ואינן ממלאות את ההחלטות על הקצאת העובדים. אנו ממשיכים במלאכת תיעוד הנזקים החדשים ובכוונתנו בפעם הזו לתבוע באופן אישי גם את השרים האחראים. על רשויות החוק להתערב ולדאוג למילוי החלטות הממשלה בטרם הנזקים יגדלו ושוב המדינה תצטרך לפצות את אזרחיה".