קריאת "מוות למתנחלים" - באישור הפרקליטות

פרקליטות המדינה הודיעה לפורום המשפטי כי לא תפתח בחקירה כנגד מרצה שלימד בבצלאל שקרא "מוות למתנחלים": הוא לא פירט תכנית פעולה

חגי הוברמן , ו' בניסן תשע"ב

קריאת "מוות למתנחלים" - באישור הפרקליטות-ערוץ 7
הפרקליטות. מותר לקרוא 'מוות למתנחלים'
פלאש 90

מה היה דינו של אדם שהיה כותב בדף הפייסבוק שלו "מוות לערבים"? לא צריך דמיון מפותח כדי לתאר את הסערה הציבורית והטיפול המשפטי שהיו עוברים על האיש. אבל כשמדובר במיגזר אחר, החוקים אחרים. פרקליטות המדינה הודיעה לפורום המשפטי למען ארץ ישראל,  בתשובה לפנייתו, כי לא תפתח בחקירה כנגד מרצה שלימד בבצלאל, שקרא "מוות למתנחלים".

המרצה לשעבר בבצלאל, צבי אלחייני, כתב בדף הפייסבוק שלו: "מוות למתנחלים  - כי אתם רצח רוחני על עם ישראל". בעקבות זאת פנה הפורום המשפטי ליועץ המשפטי לממשלה בתביעה לפתוח בחקירה על הסתה לרצח.

עו"ד דן אלדד, מנהל תחום בכיר לתפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה, כתב במענה כי "הדברים מקוממים" והוסיף: "מוסכם על כולם כי גם אם אחד מהמשתפים בוויכוח הציבורי סבור, שהצד האחר מביא לרצח רוחני של עם ישראל, הרי רצח רוחני אינו באמת רצח ואין מקום לקרוא למותו של אדם או לייחל למותם של חברי קבוצה כלשהי, רק משום שהדובר מתנגד למעשיהם ורואה בהם סכנה להתפתחותו של העם".

אלדד הבהיר כי מדיניות היועץ המשפטי לממשלה הינה מרוסנת ומצמצמת, אך בשל היות התבטאות זו חמורה וסרת טעם באופן חריג, נבחנה האפשרות לפתוח בחקירה על פי הקריטריונים שנקבעו בבית המשפט העליון: לדובר אין מעמד ציבורי משמעותי ואינו מוכר, הוא כבר אינו מרצה באוניברסיטה ואין לו תלמידים, תוכן אמירותיו כללי ובדבריו לא מפורטים הדרך והאופן לביצוע המעשה, ולא קיימת אפשרות ממשית שדבריו יביאו לעשיית מעשה אלימות. מדובר בשיחה בין שניים שהחליפו הודעות טקסט ביניהם ולא בשיחת רשת הפתוחה  לכל ועל כן קיים ספק גם לגבי יסוד הפרסום  בעבירה.

עו"ד אלדד הוסיף: "כאמור זועזענו מסגנון הדברים ומחומרתם. תחושתנו היא שאין מקום לביטויים כאלה בשיח ובוויכוח הפנימי בחברה הישראלית בנושאים שונים. עם זאת לא הצלחתי למצוא דרך שבו המשפט הפלילי יוכל להיות הכלי החברתי להתמודדות עם התבטאות כזו לכן איני מכיר דרך שבה אוכל להורות על  חקירה בנושא".

עו"ד אביטל צחור מהפורום המשפטי, שהתלוננה על המסית, טוענת כי מדובר בהתבטאות חמורה של איש אקדמיה בעל השפעה, לאלימות ולרצח של  אוכלוסייה שלימה בציבור הישראלי, התבטאות שחזרה על עצמה, תוך שאלחייני מדגיש את קריאתו "מוות למתנחלים" בשנית. "ברור שבדבריו יש הסתה לכאורה לאלימות ורצח כנגד ציבור המתנחלים ומדובר בעבירה לפי סעיף 144 ד' 2 לחוק העונשין. קשה להשתחרר מהשאלה המטרידה מה היה אילו היה זה אוהד בית"ר הקורא 'מוות לערבים' ולא מרצה לשעבר מבצלאל המבקש לרצוח מתנחלים", אומרת צחור.