האירוע היום
האירוע היוםהחברה להגנת הטבע

כ-400 בני אדם, בהם סגן השר מתן וילנאי, השתתפו היום (שישי) באירוע ציבורי מיוחד שערכו החברה להגנת הטבע, בשיתוף רשות הטבע והגנים, המועצה האזורית מטה בנימין, עמותת סיירת חרוב ומכון כנרת, לציון מרדף ואדי קלט ולזכרו של סא"ל צביקה עופר.

האירוע התקיים בשמורת הטבע נחל פרת (ואדי קלט) ולקחו בו חלק לוחמי ומפקדי המרדף, משפחת עופר, אישי ציבור, לוחמים מסיירת חרוב ונציגי החברה להגנת הטבע, בהם המנכ"ל, קושה פקמן.

באתר "הצנחנים" מסופר כי בפרוץ מלחמת ששת הימים היה צביקה מפקד כוח בחטיבת ירושלים - זה הכוח אשר כבש את בית לחם וחברון, והוא נתמנה להיות מושלה הצבאי הראשון של חברון. מיד לאחר מלחמת ששת הימים נשלח צבי לשכם, לכהן כמושלה הצבאי. באחד הימים חזר צבי לתפקיד קרבי, תפקיד שהפך את צבי לאדם חדש, מאושר ומלא מרץ. היו לו תוכניות על מבנה היחידה ועל שינויים בה, אך הגורל תכנן אחרת.

ביום כ"ט בכסלו תשכ"ט (20.12.1968) הגיע צבי לואדי קלט, מערבית ליריחו, במירדף אחרי כנופיית מחבלים שפניה היו מועדות לירושלים כדי לפגוע באזרחיה. במירדף זה, צעד צבי, כדרכו תמיד, בראש טור של חיילים שהעפילו אל מצוקי ואדי קלט, נורה ונפגע קשות. לאחר שפינוהו אל בית החולים מת מפצעיו.במהלכו של האירוע היום (שישי) התקיימו טיולים מודרכים במרחב עין קלט, סיורי לוחמים וטקס זיכרון עם אישי ציבור והמשפחה. וילנאי אמר באירוע, "מבחינתי הדבר הכי ישראלי שיש זה מפת סימון שבילים של החברה להגנת הטבע וידיעת הארץ. את ארץ ישראל יש לאהוב ללא תנאי ולהנחיל אהבה זו לבני הנוער, על ידי טיולים בשבילי ארצנו".

לדברי רועי סימון מהחברה להגנת הטבע, מיוזמי האירוע, "בנופי מזרח בנימין, בהם זורם נחל פרת ונחלים מרהיבים אחרים, מצויים גם פרקי היסטוריה ומורשת קרב מהעבר הקרוב. בימים אלה פועלים בבי"ס שדה עפרה של החברה להגנת הטבע על קידום זיכרון מרדף ואדי קלט ודמותו של סא"ל צביקה עופר ז"ל, מפקד סיירת חרוב, שנפל במרדף זה. לשם כך אנחנו פועלים בשיתוף פעולה עם משפחת עופר, לוחמי התקופה ומפקדים, אשר מסייעים לחבר את פאזל הזיכרון לכדי תמונה מגובשת". 

סימון הוסיף "מאנשי התקופה אספנו מידע וסיפורים ואנחנו מנסים ללמוד על האווירה אשר שרתה בציבור הישראלי ואצל הלוחמים בשטח. גם אחרי למעלה מ - 40 שנה, ישנה גאוות לוחמים ובה סיפורים רבים וזיכרונות על הנופים, המרחבים, החברים שלחמו ונפלו ועל הרצון להקרבה ולנתינה". הוא ציין בדבריו, לפני כשנה שוקמה אנדרטת המערה לזכרם של יוסי קפלן, חנן סמסון ובועז ששון ז"ל, הנמצאת ליד מעלה אפרים.