ציפורים יודעות לא רק לעוף...

ד"ר יוסי לשם, חוקר באוניברסיטת תל אביב, מגלה כי שלושה טייסי קרב נהרגו במהלך השנים כתוצאה מהתנגשות עם ציפורים".

ניר הר זהב , ט' בניסן תשע"ב

סכנה לציפורים, ד"ר לשם משמאל
סכנה לציפורים, ד"ר לשם משמאל
יחסי ציבור

ד"ר יוסי לשם, אורניתולוג, חוקר במחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב, מייסד ומנהל המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון, היה אורח הכבוד במועדון האקטואליה של אחוזת בית הכרם בירושלים בהנחיית העיתונאי אליהוא בן און.

ד"ר לשם סיפר למשתתפים על מחקרו המקיף בנושא נדידת ציפורים, שנעשה בשיתוף חיל האוויר, במטרה להפחית את התאונות בין מטוסים לציפורים. במסגרת המחקר טס במשך 282 ימים בדאון ממונע במטרה להתחקות אחר מסלולי הנדידה של הציפורים הגדולות.

הוא הסביר: "שלושה טייסי קרב נהרגו ומטוסים רבים נפגעו במהלך השנים מהתנגשות עם ציפורים. בשנת 83 פניתי בנושא למפקד חיל האוויר עמוס לפידות, והוא ראה בו יעד מרכזי והסכים מיד לאשר את המחקר, שנעשה בשיתוף אונ' תל אביב, משרד המדע והחברה להגנת הטבע. אי אפשר כמובן לסלק את 500 מיליון הציפורים שעוברות מעל ישראל פעמיים בשנה, אבל המטרה הייתה לנסות ולמפות את נדידתן בכדי למזער נזקים עד כמה שניתן."

עוד סיפר ד"ר לשם כי בשנות ה- 70 פנה לראש עירית ירושלים דאז טדי קולק, בהצעה להקים חוג צפרות בעיר: "קולק הופתע מהרעיון שלי ואמר: 'אדוני הצעיר, ירושלים זה היסטוריה ותרבות' ואני עניתי לו: 'יש גם דברים שאתה לא יודע, ירושלים זה גם ציפורים'. הוא השתכנע וכך נפתח חוג הצפרות הראשון בעיר."