בנימין נתניהו
בנימין נתניהו צילום: פלאש 90

הממשלה אישרה היום (ראשון) את ההסכם לתמיכה במו״פ תעשייתי שנחתם בין ישראל לסין.

ההסכם יופעל על ידי לשכת המדען הראשי במשרד התמ״ת. ההסכם שאושרר יאפשר תמיכה של ממשלת ישראל באמצעות לשכת המדען הראשי במשרד התמ"ת, בפרויקטים משותפים לחברות ישראליות וסיניות שיבצעו מו"פ תעשייתי משותף.

הסכם זה הוא אחד מבין כ- 45 הסכמים בילטראליים שמפעיל המדען הראשי במשרד התמ"ת לקידום שת"פ בין חברות ישראליות לחברות בינלאומיות. בחודשים הקרובים צפויה לשכת המדען הראשי להוציא קול קורא ראשון לחברות ישראליות להגשת הצעות לקבלת תמיכה במסגרת ההסכם שאושרר.

רה"מ בנימין נתניהו אמר בישיבת הממשלה: "עלינו להגיע ליצוא של 10 מיליארד דולר לסין בתוך שלוש שנים. אני יוצא ביוני לביקור בסין ואקדם גם נושא חשוב זה. ישראל וסין יחדיו הן שילוב מנצח מכיוון שאנחנו שתי אומות בעלות מסורות מפוארות, אך מאמצות גם את המודרניזם".

שר התמ"ת שלום שמחון ציין כי "סין מהווה מדינת היעד החשובה יותר של ישראל, לצד הודו. אנו מנהלים מגעים עם סין לחתימה על הסכם סחר חופשי, דבר שיקפיץ את היחסים בין המדינות מדרגה. ההסכם שיפעיל המדען הראשי הוא אחד הכלים החשובים שמפעיל המשרד, לצד כלים נוספים, במטרה לקדם את היחסים הכלכליים עם סין, לרבות הקמת קרן מיוחדת לתמיכה בחברות הפועלות בסין ובהודו".

שר האוצר, יובל שטייניץ, הודה לשר התמ"ת שלום שמחון ולמדען הראשי אבי חסון על קידום המהלך לאשרור ההסכם וכן על השתתפותו של המדען הראשי במשלחת של שר האוצר לכנס בלומברג לקידום השקעות בישראל שנערך בפרנקפורט בשבוע שעבר ובו שימש המדען הראשי כדובר מרכזי.

המדען הראשי אבי חסון ציין כי "הייצוא הישראלי לסין, גדל בשנה האחרונה בלמעלה מ- 30% וזאת בעיקר בשל חוזקו של המשק הישראלי בתעשיות הטכנולוגיה. לשכת המדען הראשי מכירה בחשיבות של השוק הסיני ואנחנו מחויבים לסייע לחברות ישראליות בכניסה לשוק הזה. אחד הכלים המרכזיים המאפשרים לחברות ישראליות להיחשף לשוק הסיני הינו דרך יצירת מסגרות של ביצוע מו"פ משותף, שבו כל צד מביא את היכולות שלו ואת והיתרונות שלו לשולחן ונוצרת גישה נוחה יותר לחברות הישראליות בחשיפה לשוק הסיני."