בית הדין בהאג דחה תביעת הערבים

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הודיע היום (שלישי) כי הוא דוחה את התלונה שהגישה הרשות הפלסטינית נגד ישראל בגין "עופרת יצוקה".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"א בניסן תשע"ב

פצצות זרחן
פצצות זרחן
פלאש 90

התובע הכללי של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הודיע היום (שלישי) כי הוא דוחה את התלונה שהגישה הרשות הפלסטינית נגד ישראל על ביצוע פשעי מלחמה לכאורה במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בעזה.

משרד התובע הסביר כי רק מדינות יכולות להגיש תלונה לבית הדין הפלילי הבינלאומי. "מעמדה של פלסטין באו"ם הוא של מדינה משקיפה בלבד ולא של מדינה חברה", נכתב בהודעת המשרד.

משרד התובע מציין כי אמנם 130 מדינות הכירו בפלסטין וכך גם כמה ארגונים בינלאומיים, כולל ארגוני או"ם, אך למרות זאת, המעמד שניתן לפלסטין על ידי העצרת הכללית של האו"ם הינו של משקיפה ולא של מדינה חברה באו"ם.

ממשרד החוץ מסר בתגובה להחלטה "ישראל רושמת לפניה את החלטת התובע של ביה"ד הפלילי הבינלאומי, לפיה אין לבית הדין סמכות לדון בעת הזו בתלונות שהוגשו לו ע"י הרשות הפלסטינית. ישראל הבהירה מלכתחילה שאין לבית הדין סמכות לדון בתלונות כאמור. הנושא טופל במשך תקופה ארוכה ע"י צוותים בין-משרדיים בהובלת משרדי החוץ והמשפטים, בשותפות עם גורמים נוספים. אף שישראל מקבלת בברכה את עצם ההחלטה בדבר היעדר הסמכות, היא מסתייגת מחלק מהקביעות וההנחות המשפטיות  שבהודעת התובע".