ברק כופף את נתניהו
פונה בית המכפלה בחברון

שר הביטחון, אהוד ברק, הורה לאוגדת יהודה ושומרון לפנות את בית המכפלה בחברון. כוחות יס"ם רבים נכנסו לבית ופינו את המבנה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בניסן תשע"ב


צילום וידאו: דוד וילדר, חברון

כוחת יס"מ רבים נכנסו בצהריים (רביעי) לבית המכפלה בחברון והחלו לפנות את התשובים מהמקום, זאת לאחר ששר הביטחון, אהוד ברק, הורה לאוגדת איו"ש לפנות לאלתר את הבית. פינוי הבית הסתיים תוך דקות אחדות ללא אירועים מיוחדים.

בסביבתו של ברק אמרו כי מדובר בהפרת חוק, "השאלה היא לא אם המבנה נרכש כחוק. החוק מחייב אישור לפני איכלוס. לא נאפשר הפרת חוק", אמרו. 

שר הביטחון, אהוד ברק שיגר הודעה לתקשורת לאחר הפינוי בחברון, "אמשיך לפעול לשמירת החוק והדמוקרטיה תוך הבטחת מרות המדינה על אזרחיה". שר הביטחון ברק הוסיף כי הבקשה להיתר עסקה וכן חוקיות הרכישה ימשיכו להתברר באופן מקצועי וללא פניות. "אך לא ניתן לאפשר מצב בו ננקטות פעולות המנוגדות לחוק במטרה לקבוע או להכתיב לשלטון עובדות בשטח", אמר ברק.

תושבי בית המכפלה מסרו לאחר הפינוי "מסתבר שבעל הבית של הממשלה הוא אכן אהוד ברק ונתניהו נותר פקודו הכנוע. כל הבטחותיו של נתניהו התגלו כמשענת קנה רצוץ".

שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין (ליכוד) הגיב לפינוי בחברון, "אהוד ברק החליט לקראת חג הפסח לבער את המתיישבים מחברון. אני קורא לראש הממשלה ליטול מברק את הסמכויות בכל הנוגע להתיישבות ביו״ש על מנת לשמר את המרקם העדין של החיים שם".

יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, לפינוי בית המכפלה "שר הבטחון תקע אצבע בעיני רוב העם ויש להפקיע את סמכויותיו ביו"ש. אין כאן מאבק בין שומרי חוק למפירי חוק, אלא בין אוהבי ההתיישבות למחרחרי הריסתה. מחטף הפינוי נעשה משיקולים פוליטיים אישיים ובניגוד לעמדת רוב שרי הממשלה, ומי שישלם על כך היא החברה הישראלית כולה", הוסיף.

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ דני דנון, אמר "ברק יצא משליטה- צריך לרסן אותו לפני שיהיה מאוחר מידיי. החלטותיו בניגוד להחלטות הממשלה חושפות את פניו כגורם שמאל שצריך לשבת באופוזיציה, לברק אין מנדט מהעם, הפינוי הוא פעולה אנטי דמוקרטית והגיע הזמן לפנות את ברק מהממשלה".

ח"כ פרופ' אריה אלדד האשים את ראש ממשלת ישראל ואת שר הביטחון בקשירת קשר לביצוע מעשה נבלה בפינוי בית המכפלה בחברון, כלשונו. "אתמול הדליפו השניים בתום הישיבה הממושכת כי הפינוי יידחה בחודש והיום שלחו את היס"מ לגרש יהודים מביתם ערב הפסח. אם ראש הממשלה אינו שותף לפשע עליו לפטר לאלתר את ברק. ואם אינו עושה כן - הוא וכל שותפיו לממשלה יישאו באחריות".

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר "למרות החלטת ראש הממשלה, שר הביטחון מבזה את נתניהו והליכוד. על הליכוד להתעשת, למנוע את החרפה ולהתחיל למשול באמת".

ח"כ יריב לוין (ליכוד) אמר "בפינוי בית המכפלה נשבר שיא של שפל מוסרי. הציבור בחר בממשלת ימין ולא בניצבים המנוהלים ע"י בג"ץ וע"י שר ביטחון ממפלגה קיקיונית. על רוה״מ להורות מיד על השבת המתיישבים לביתם ועל הוצאת הטיפול בהתיישבות היהודית מידיו של ברק".

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, אמר "שר הביטחון עשה מעשה עוולה למען צרכים פוליטיים צרים בפינוי הבית בחברון היום.הנסיון שלו לגרד את אחוז החסימה על גבם של יהודים בחברון ובהתיישבות בכלל, מחייב את פיטוריו או לפחות את שלילת כל סמכויותיו בנושא ההתיישבות ביו"ש".

"אני קורא לרה"מ ולממשלת ישראל לא להפקיר את 350 אלף האזרחים הישראלים שומרי חוק להיות כלי משחק למען שאיפותיו הפוליטיות של אהוד ברק".

במשרד המשפטים מבהירים כי פינוי הבית בחברון נעשה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מסר את עמדתו לראש הממשלה ולשר הבטחון, לפיה יש לבצע את הפינוי ללא דיחוי.

"היועץ המשפטי לממשלה עמד על כך שאין צורך בהחלטת ממשלה לביצוע הפינוי וכי הפינוי מתחייב לאלתר נוכח החשיבות בשמירה על שלטון החוק", נמסר ממשרד המשפטים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סירב הבוקר במפתיע להתייחס הבוקר בישיבת הממשלה לסוגיית בית המכפלה וככל הנראה מדובר היה ברמז לשרים שפקדו את המקום כי המבנה לקראת פינוי.

עם זאת נתניהו ביקש למצוא פתרון לשכונת האולפנא בישוב בית אל ולספק את האישורים הנדרשים להסדרת מעמדם של הישובים ברוכין, סנסנה ורחלים.