קרני שומרון
קרני שומרון צילום: פלאש 90

בית הדין בהאג, קבע אתמול (שלישי) שאין לו הסמכות שיפוטית ביהודה ושומרון, כדי לדון בפשעים שביצעה ישראל, לכאורה, במהלך מבצע עופרת יצוקה.

בהודעה שפרסם בית הדין הפלילי הבינלאומי נמסר לפלשתינים כי מאחר שהם אינם מדינה המוכרת במוסדות האו"ם בניו יורק, אין ביה"ד יכול לדון בבקשה.

ד"ר מאיר רוזן, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב ובצרפת, והיועץ המשפטי של משרד חוץ אומר לערוץ 7 שחשוב ללמוד את דיני המשפט הבינלאומי, כדי להבין שדווקא ההתנחלויות, מוכרות במשפט הבינלאומי כחוקיות, "הרשות הפלשתינית שבעלת מעמד של משקיף בעצרת האו"ם, אינה מדינה. יש הרי רשות פלשתינית ויש חמאס ששולט בעזה אבל אין להם מדינה. בכל מסמכי האו"ם שעוסקים בהחלטה 242 אין איזכור למילה פלשתיני או פלשתינאית".

לדבריו, על פי המשפט הבינלאומי, להתנחלויות יש מעמד חוקי לגמרי, "משפטנים אמריקאים כמו נשיא בית הדין הבינלאומי שוובל,  כבר אמרו שלישראל יש יותר זכויות על יהודה ושומרון. כל המומחים המשפטיים שיראו את מסמכי האו"ם, ייווכחו לראות שאין מושג כזה, הגדה המערבית או השטחים הכבושים, אלא יהודה ושומרון, זה המינוח שמופיע במסמכים הכי רשמיים".

ד"ר רוזן קובע שעל פי אמנת ז'נבה, ההתנחלויות כולן הן חוקיות, "בסעיף 49 של אמנת ז'נבה הרביעית נכתב, שאסור לכוח כובש להעביר בכוח אזרחים לשטח שנכבש. כך היה במלחמת העולם השנייה כשהגרמנים העבירו בכוח גרמנים לשטחים פולניים שנכבשו. במקרה שלנו, ישראל לא כבשה מעולם את יהודה ושומרון. יהודה ושומרון זה שטח שלא היה שייך מעולם למדינה אחרת. הכיבוש הירדני לא הוכר מעולם, וגם הכיבוש המצרי בעזה לא הוכר. מדובר בשטחים מנדטוריים שגורלם צריך להיקבע בין הצדדים. המתנחלים לא נכנסו מעולם בכוח לשום מקום, וגם לא הועברו לשם, לכן הן חוקיות לחלוטין".

לדבריו, על פי אמנת ז'נבה אין להתייחס למחבלים הכלואים בישראל כאל שבויי מלחמה, "באמנה נכתב, ששבוי מלחמה, הוא אדם שנשא נשק ומדים בגלוי וכיבד את דיני המלחמה. המחבלים לא נושאים נשק בגלוי, אין להם מדים והם לא מכבדים את דיני המלחמה כשהם הורגים ילדים. הם גם לא צד בסכסוך, כי אף מדינה ערבית לא אימצה אותם. ואף על פי כן, ישראל מאפשרת לכל מחבל לפגוש עו"ד לפנים משורת הדין".

ד"ר רוזן מזכיר שאפילו ארה"ב הפסיקה כבר מזמן להשתמש במינוח התנחלויות בלתי חוקיות, "הוכחנו ב-1979 במהלך המשא ומתן על הסכמי השלום, שההתנחלויות הן חוקיות. הם אמנם מכנים אותם כהתנחלויות שמפריעות לתהליך השלום, אך הם לא אומרים לא חוקיות, אלא לא לגיטימיות".