חייל! לרשותך מצות יד או מכונה

ראש מדור כשרות ברבנות הראשית הצבאית, סר"ן הרב אשר לנדאו סיפר כי ההכנות לפסח מתקיימות לאורך ארבעה חודשים.

ישי קרוב , י"ג בניסן תשע"ב

מצה מצות יד
מצה מצות יד
צילום: פלאש 90

ראש מדור הכשרות ברבנות הראשית הצבאית, רס"ן הרב אשר לנדאו, סיפר בראיון לערוץ 7 כי כל בסיסי צה"ל מוכנים וכשרים לפסח.

"בכל צה"ל אוכלים כבר מאתמול (רביעי) בבוקר מצות, זאת לאחר שקרוב ל-1,500 חיילי מילואים ו-1000 בני ישבות ההסדר הנמצאים במסגרת של"ת (שירות ללא תשלום), הכשירו את כל מה שניתן והחליפו את הכלים שלא ניתן להכשיר".

"לקראת ערב הכריז הרב הראשי לצה"ל, הרב רפי פרץ, כי בסיסי צה"ל כשרים לפסח וחל איסור להכניס חמץ בכל הבסיסים והחיילים  החלו לאכול רק אוכל כשר לפסח ללא חשש קטניות".

"המבצע התחיל כארבעה חודשים לפני פסח שאז נערכנו לרכוש את המצות וכל סימני הסדר, מיץ ענבים, חזרת ועוד. ענף תודעה יהודית נערך להשלמת ההגדות החסרות, אגף הלוגיסטיגה נערך לרכישת כלים חסרים וכלים שיחליפו את הכלים שלא ניתן להכשיר והרבנות הצבאית מבצעת את אריזת הדברים ומנפקת אותם ליחידות כאשר במקביל מכינים את כל צרכי כלי ההכשרה".

לפני שבועיים גוייסו צוותי המילואים הראשונים של כל הפיקודים כדי לעשות הערכה בכל נקודה ולקבוע מה ואיך מכשירים. אתמול ושלשום בוצעו הכשרות בכל מוצבי צה"ל - בהגעלה, בליבון קל ובהחלפת הכלים שלא ניתן להכשירם".

"מרכז המזון של צה"ל מנפק כבר מיום ראשון את כל המוצרים כשהם כשרים לפסח וכל מוצרי החמץ ננעלו בפלומבות על ידי הרבנים במחסני החמץ".

בכל מתקן צה"לי ייערך סדר בראשות רב צבאי או מש"כ דת או על ידי גורם חיצוני שהרב הצבאי הראשי אישר. הצבא ניפק חסה וסלרי כשרים ללא חרקים, כמויות גדולות של מיץ ענבים, מצה שמורה יד, שמורה מכונה ומצה רגילה וכל חייל יוכל למצוא את מה שהוא רוצה".

"הרציונל הגבוה ביותר הוא המוטו שהרב הצבאי הראשי מוביל אותו - שכשרות שווה לערך הריעות ולכן יש חשיבות לקיום ליל הסדר יחד סביב השולחן והפריטים נותנים מענה כמעט לכל החיילים ולמי שרמת הכשרות לא מספיקה לו אנחנו מנפקים מזון ברמת כשרות מהדרין גבוהה והם יקבלו את החמגשית האישית שלהם ברמת הכשרות המתאימה להם".