אחמדינג'אד
אחמדינג'אד רויטרס

הממשל האיראני דוחה את הצעותיו של אובמה ודרישותיו להקפאת העשרת האורניום ופירוק הכור התת קרקעי.

בכיר המוסד לשעבר, אליעזר (גייזי) צפריר, מי שהיה אחרון ראשי שלוחת המוסד באיראן, רואה בסרבנות הזו מהלך נוסף שנועד להוליך שולל את העולם ולהרוויח זמן נוסף שיאפשר את המשך פיתוח תכנית הגרעין.

בראיון לערוץ 7 אומר צפריר "זהו מהלך אחד מתוך עשרות מהלכים שכולם מכוונים להוליך שולל את העולם ולהמשיך עד לייצור נשק גרעיני. אין ספק בכך", ובהיותו מזרחן ויועץ לשעבר לענייני ערבים לראש הממשלה הוא מזכיר את 'עיקרון החודהה', עיקרון שיעי שעניינו הוא הולכת השולל, "האיראני השיעי יונק את זה", אומר צפריר ומדגיש שעבור האיראני כאשר הוא מגיע למצב שאינו נוח לו עליו לשקר", ולהערכתו ברוח זו המענה שנתן אחמדיניג'אד למערב בהזדמנות זו ובהזדמנויות אחרות.

צפריר מזכיר בדבריו את ההסכמה האיראנית לתיווך טורקי ואחר כך הסירוב לכך, ההסכמה להעשרת אורניות ברוסיה ולאחר מכן סירוב לכך, הסכמה לניהול שיחות וסירוב לאחר מכן. כך גם בהסכמה להכנסת פקחים ולאחר מכן סירוב. לטעמו מדובר באותה התנהלות קבועה שנועדה לתעתע במערב ולהרוויח זמן נוסף. גם כעת, הוא מסביר, האיראנים מקפידים שלא לטרוק את הדלת בפני המערב, ובכך הם מעניקים לו תקווה שהסנקציות וצעדים אחרים יועילו ולא יהיה צורך בצעד צבאי נגדה.

גייזי-צפריר מוסיף ומציין שההיגיון האיראני כהיגיון שיעי אינו מובן על פי הקריטריונים התפיסתיים של המערב. בהקשר זה הוא מזכיר את צעדות השורה בלבנון ובטהרן, צעדות בהן הצועדים מלקים את עצמם בסכינים ובחרבות עד זוב דם ואף פוצעים תינוקות במצחם וכל זאת כדי לבטא את הטראומה שבהרג האימאם חוסיין והתקווה להחזיר את האיסלאם אל השיעה. "ההיגיון של העולם החופשי לא פועל שם".

עוד מוסיף צפריר ואומר כי "השולטים באיראן הם 10-20 אחוזים של קנאי דת שמשהו שרוט אצלם בראש ולא ניתן להבין אותם. הם רואים את ארצות הברית וישראל כתרבות רקובה, נפסדת ואימפוטנטית, לכן אחמדיניג'אד קובע שלא נעשה כלום".

באשר לסיכוייהן של השיחות בין פורום השישייה (ארה"ב, רוסיה, סין, גרמניה, בריטניה וצרפת) לבין איראן משוכנע צפריר כי השיחות יחלו וייתקעו כפי שהיה בכמה וכמה סבבים קודמים, אך ההתחלה תתרחש כיוון ש"בגישה האמריקאית יש טונות של נאיביות במדיניות הבינלאומית, ולכן רוצים להגיע להישגים באמצעות הסנקציות ואמצעים אחרים, אבל לא יהיה מנוס כי בסופו של דבר יגיעו לקו שבו לא תהיה ברירה אלא לפעול ורצוי שהאמריקאים הם שיפעלו".