חרדי חילוני
חרדי חילוניצילום: פלאש 90

למונח 'מצעד האהבה' יש קונוטציה שלילית בקרב הציבור הדתי והחרדי, אולם דווקא תחת הכותרת הזו מתוכנן אירוע חריג בנוף אירועי חול המועד, ודווקא בבני ברק.

ביום רביעי של חול מועד פסח תקיים עמותת 'גשר' מצעד של אהבה, הקורא לעידוד הערבות ההדדית בחברה הישראלית ולעידוד אהבת חינם בעיקר כלפי החברה החרדית. למיזם חברו ארגונים שונים, חילוניים כחרדים, וביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יאיר אנסבכר, יוזם האירוע והעומד מאחוריו.

אנסבכר, המשמש גם כראש מכינת האיתן שבמישור אדומים, מספר על החבירה של גורמים שונים כל כך למטרה המשותפת ומציין כי בין השאר ניתן למצוא בהם גם את הארגון החילוני 'מהפכה של אהבה' שיזם את הקמפיין נגד הפצצת איראן ובעד אהבת העם האיראני. "אמרנו להם שכולנו מסכימים שיש ערך לשלום כולל, אבל הדברים מתחילים בבית. קודם כל חשוב השלום שבתוכנו, וכיום יש תחושת תהום בתוך הציבור בישראל. שם צריך לעשות שלום". הארגון קיבל את הדברים וחבר לאירוע הצעדה שתחל באצטדיון רמת גן ותגיע עד לרחובותיה של בני ברק.

לדבריו האיחוד בין הזרמים השונים לטובת הארגון היה קל יחסית שכן "כשאנשים מעוניינים להתעסק באחדות ואהבה אין בעיה. יש רצון והקצוות מעוניינים להתחבר", הוא אומר ומציין שההקצנה מקורה בבורות וסטיגמטיות הפושה בכל המגזרים והמענה לכל אלה הוא אך ורק מענה רך.

באשר לאופן בו פנה למעורבותם של גורמים חרדים הוא מספר כי קל היה להיתלות בדבריו של בעל התניא שקבע כי יש להחזיר בתשובה, אך גם אם הדבר אינו צולח יש לאהוב את היהודי באשר הוא. כמו כן עולות ציטטות רבות מהמקורות בדבר החובה לאהוב יהודי באשר הוא יהודי. לעומת זאת מול הציבור החילוני הקריאה מנוסחת אחרת ומתבססת על היות היהודי אדם אוהב במהותו והקריאה לאהבה מתקבלת על ליבו ומחשבותיו, וכך הוא האדם החילוני שאינו מתבסס על התורה אלא על מה שמתקבל בהיגיון פשוט ומתיישב על נטיית ליבו.

לקראת הצעדה קוראים המארגנים למשתתפים להתלבש בצניעות המתחייבת בעת המעבר בשכונותיה ורחובותיה של בני ברק, ואנסבכר מספר שבמודע ומתוך הסכמה והבנת הצורך בכך יקיימו המארגנים מעין "מסדר" בו יוודאו שאכן הלבוש הולם את הצעדה המיוחדת.

ומה באשר לאופן בו יתקבלו הצועדים ברחובותיה של בני ברק? אנסבכר מודה שהוא חושש מעט, אך עם זאת הוא מאמין בסיעתא דישמיא שיהודים ידעו לזהות את המסר האוהב שמבקשים משתתפי הצעדה להקרין כלפיהם וינהגו ברוח זו.