גינטר גראס
גינטר גראס רויטרס

הסופר הגרמני חתן פרס הנובל, גינטר גראס, תוקף בחריפות את ישראל ואת שר הפנים אלי ישי בעקבות ההחלטה להכריז עליו "אישיות בלתי רצויה".

הסופר טען כי ישראל מזכירה לו דיקטטורות אפלות

במאמר תגובה חריף שפירסם היום בעיתון הגרמני "זידדויטשה צייטונג", תקף גראס את ישי וטען כי התנהלותו מזכירה לו את זו של אריך מילקה, ראש המשטרה החשאית (השטאזי) בגרמניה המזרחית.

"כעת שר הפנים בדמוקרטיה - מדינת ישראל - מעניש אותי באיסור-נסיעה", כתב גראס. "הטון של נימוקיו מזכיר את זה של מילקה. אבל הוא לא יצליח להשכיח ממני את נסיעותיי הקודמות לישראל".

ביום ראשון האחרון החליט ישי להכריז על גראס כאשיות בלתי רצויה בישראל ולמנוע ממנו כניסה למדינה. "שיריו של גראס הינם נסיון ללבות את אש השנאה כנגד מדינת ישראל ועם ישראל", נימק ישי את החלטתו. "אם גראס רוצה להמשיך להפיץ את יצירותיו המעוותות והשקריות אני מציע כי יעשה זאת מאיראן, שם יוכל למצוא קהל אוהד".

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף את הסופר על רקע התבטאויותיו נגד ישראל, "במשך שישה עשורים הסתיר מר גראס את עברו כחבר ב'וואפן אס-אס'. לכן, אין זו כנראה הפתעה שהוא מגדיר את המדינה היהודית היחידה כאיום הגדול ביותר לשלום העולם ומתנגד להצטיידותה באמצעים להגנה עצמית", אמר נתניהו. ראש הממשלה הדגיש כי ההשואה שערך גראס בין ישראל לאיראן היא "מבישה". "באיראן יש משטר המכחיש את השואה וקורא להשמדת ישראל", ציין נתניהו. "ההשוואה הזו אומרת מעט מאוד על ישראל והרבה על מר גראס".