"השומרון על המפה, גם בתיירות"

מועצה אזורית שומרון: שבעים אלף בני אדם טיילו הפסח בשומרון. "המפתיע ביותר היה לראות תיירים ממדינות שונות".

עוזי ברוך , כ' בניסן תשע"ב

מטיילים בשומרון
מטיילים בשומרון
מועצה אזורית שומרון
במחלקת התיירות במועצת השומרון ובמנהלת מיזם הסיורים  "שומרון – נעים להכיר" מביעים סיפוק רב. המועצה מדווחת על למעלה משבעים אלף מטיילים שגדשו את השומרון בימי חול המועד פסח, מספר שיא חסר תקדים.

"השומרון מקבל את ההכרה מעם ישראל, שהצביע ברגליים והציף את אתרי התיירות והמורשת", אמר גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון.

"נערכנו לקראת החג עם הרבה אופטימיות לאור העליה המתמדת בהיקפי המטיילים והמסיירים בשומרון בתקופה האחרונה, אבל אפילו אנחנו הופתענו לחוב מהכמות הגדולה ומהגיוון באוכלוסיה: דתיים, חילוניים, חרדים, מכל קשת הדעות הפוליטית, כולם באו לטייל ונהנו מהמעיינות, מסלולי הטיולים ואתרי התנ"ך והמורשת. עם ישראל הצביע ברגלים  וקבע שהשומרון הוא על המפה – גם בתיירות".

גם תושבים, מפעילי תיירות ואתרי מבקרים בשומרון מלקקים את האצבעות בשמחה כאשר הם מסתכלים על אחרוני המבקרים שעוזבים את אתרי התיירות והטבע בחזרה אל גוש דן וירושלים.

כפי שקורה באתרי תיירות מתקדמים בעולם, עסקים מסחריים ארגונים חברתיים, מוסדות לימוד הופכים להיות לעת חג ומועד לאתרי תיירות ומרכזי מבקרים. המועצה האזורית שומרון עודדה בשלוש השנים האחרונות פיתוח עסקים משולבי תיירות, וכן ביקבי השומרון נרשמו מספרי שיא של מבקרים.

"כמעט וקרסנו" אומרים  ורד וארז בן סעדון, בעלי יקב "טורא" ברחלים, אליו הגיעו מאות רבות של מבקרים -  "המפתיע ביותר היה לראות תיירים ממדינות שונות.  אני לא יודעת איך אפילו הם שמעו עלינו" - אומרת ורד בחיוך.

גם בחוות גבעות עולם המתמחים בייצור גבינות, מוצרי חלב עיזים וביצים אורגניות,  מספרים לנו כי החג הדהים אותם ובמיוחד האווירה. עבדנו כמו משוגעים, נתנו למטיילים לטעום ואנשים קנו בלי הפסקה. "תענוג היה לראות את תגובות הטועמים והקונים" - מספרת ציפי מוזס מנהלת החווה באיתמר.

נתי ישראלי רכז התיירות בשומרון מלא אדרנלין ומביע סיפוק רב,  "הקמפיין השנה היה שונה, זו הייתה פנייה למשפחות המטיילות המבקשות ליהנות בחופש עם הילדים, בלי פוליטיקה ורעש חדשותי. פרסנו בפרסום התיירותי בפני המטיילים מגוון אופציות, כך שהמשפחה השורשית מצאה את מה שחיפשה באתרי ארכיאולוגיה והתנ"ך, המשפחה הקלאסית מצאה את האקליפטוס לשבת בצילו ולתת לילדים להתרוצץ בביטחון וכך הלאה. אין ספק שגם תחנות המידע שהצבנו בצמתים מרכזיים בשטח וקו המידע שעמד לרשות המטיילים עשו את שלהם. בתצפיות המרכזיות עמדו מדריכי 'מדרשת חלקת השדה' פגשו בקהל ורעננו את זיכרונו בהסברי שטח מקצועיים,  והטיולים המודרכים על ידי מדרשת שומרון היו מלאים אף הם".

ישראלי מוסיף כי אחד הדברים המעניינים היה שאנשים כמעט ולא השאירו הררי זבל באתרים ולקחו את שאריות הפיקניק איתם.  "זה יפה וזה לא מקרי. הטיול בשומרון הוא טיול משמעותי והמבקרים נתנו כבוד לאתרים ולמקום".

יוסי דגן, יועץ ראש המועצה האחראי על נושא ההסברה והסיורים העומד בראש הפרויקט "שומרון – נעים להכיר", אומר כי  הפסח שברה התיירות שומרון שיאים, "למעלה ממאה אוטובוסים טיילו בשומרון במסגרת המיזם ' שומרון נעים להכיר', רובם נמנים על הציבור החילוני והחרדי. מדובר בפריצת דרך"

למרות ההצלחה, מספר דגן כי במועצה האזורית שומרון יתכנסו  לאחר החג להפקת לקחים ולרעיונות חדשים ומקוריים לתיירות  בשומרון. "בתיירות אסור להיות שאננים ולקפוא על השמרים. צריך לשפר ולחדש כל הזמן, על מנת שחווית הביקור תהיה שונה ומקורית".