כוננות
כוננות פלאש 90

כוננות בנתב"ג לקראת הגעתם היום לישראל של פעילי השמאל והאנרכיסטים הפרו פלשתינים למפגן המתוכנן מזה מספר חודשים בנמל.

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' הוא השר הממונה מטעם הממשלה על הטיפול באירוע כולו, אם כי לטובת ההיערכות חברו משרדי ממשלה שונים כמשרד החוץ, משרד ההסברה, משרד ראש הממשלה ואחרים.

לקראת האירוע בוצע תיאום מול חברות תעופה ונמלי תעופה שונים בעולם ואלה אכן נענו לפעול מול נוסעים ששמותיהם הועברו מראש. חברת התעופה הגרמנית "לופטהנזה" הודיעה לעשרות פעילים שהתכוונו להגיע במטוסיה לישראל על ביטול כרטיסי הטיסה שלהם.

חברת התעופה "גֵ'ט-טוּ דוֹט קוֹם" הודיעה לכמה מן הנוסעים שנרשמו לטיסה ממנצ'סטר לישראל כי הזמנתם בוטלה משום שהשלטונות בישראל לא יתירו את כניסתם לארץ. גם חברת אייר-פרנס ביטלה את כרטיסי הטיסה של המשתתפים במטס על פי רשימה שהעבירה ישראל.

כחמש מאות נוסעים היו אמורים להמריא מפריז ומניס וכרטיסיהם בוטלו על סמך האמנה המאפשרת להטיס נוסעים שמדינת היעד מסרבת לקבל.

על פי ההערכות עשויי להגיע לנתב"ג מספר זעום של מפגינים, אולם החשש הוא מההד התקשורתי שעשויים המפגינים לעורר. עם הגעתם יטופל כל נוסע על פי החלטה מקומית ונקודתית. חלקם יוחזר לארצות מוצאם וחלקם ייכלאו.

נזכיר כי הנוסעים שיוחזרו לארצות מוצאם יצויידו במכתב רשמי ממדינת ישראל ובו נכתב: "פעיל יקר, אנו מעריכים את בחירתך בישראל כמושא דאגותיך בתחום זכויות האדם. אנו יודעים שעמדו בפניך אפשרויות ראויות רבות. היית יכול לבחור למחות נגד הטבח היומי שמבצע המשטר הסורי בבני עמו, שגבה אלפי קורבנות. היית יכול לבחור להפגין נגד הדיכוי האלים שמפעיל המשטר באירן נגד מתנגדיו וביצוע פיגועי  טרור ברחבי העולם. היית יכול לבחור להפגין נגד שלטון החמאס ברצועת עזה. שם מבצעים ארגוני הטרור פשע מלחמה כפול כאשר הם יורים לעבר אזרחים תוך שימוש באזרחים כמגן אנושי. אולם אתה בחרת למחות נגד ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, בה קיים שוויון זכויות לנשים, העיתונות מבקרת את הממשלה, ארגוני זכויות אדם חופשיים לפעול, קיים חופש פולחן לכולם ומיעוטים אינם חיים בפחד. לכן, אנו מציעים לך ראשית לפתור את הבעיות האמיתיות באזור ואחר כך לשוב לישראל כדי לחלוק עמנו את ניסיונך. טיסה נעימה".

לפי שעה מדווחים נוסעים על בידוק מעט יותר קפדני מהרגיל, אך לא על תורים מיוחדים המקשים על ההתנהלות בנמל התעופה.

עוד יצוין כי הבוקר הגיעו לטרמינל 3 בנתב"ג חבר הכנסת מיכאל בן ארי ואיתו איש הימין ברוך מרזל כדי לקחת חלק במה שהם מגדירים כקבלת פנים לעוכרי ישראל.