אתר ארמונות החשמונאים
אתר ארמונות החשמונאיםארנה קובוס

מבקרים שהגיעו לאתר ארמונות החשמונאים הסמוך ליריחו גילו בו בנייה פלשתינית בלתי חוקית העשויה למחוק ולהשכיח היסטוריה יהודית ארוכת שנים באזור.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ארנה קובוס, מראשי ההתארגנות לחזרה ליריחו, התארגנות הכוללת את הקמתו של הכולל בבית הכנסת 'שלום על ישראל', וסיורים.

קובוס מספרת על הסיור שהתקיים במהלך חול המועד ובו גילו המסיירים את הבנייה הפלשתינית על האתר עצמו. בדבריה היא מדגישה כי מדובר בשטח המוגדר על פי הסכמי אוסלו כשטח ישראלי לכל דבר, ולמעשה מדובר במובלעת ישראלית בתוך שטח יריחו. בשלב מסויים אסר צה"ל על כניסת יהודים למקום מחשש לביטחונם, ובהיעדר נוכחות יהודית במקום התייתרה הנוכחות הצה"לית בו.

במהלך חול המועד הגיעו המבקרים וגילו שבתים פלשתינים נהרסו על הנחייה קודמת שניתנה, אך במקביל הוקמו מבנים חדשים נוספים על האתר עצמו.

קובוס מדגישה כי מדובר בעדות יחידה מסוגה לנוכחות החשמונאים באזור זה. מדובר באתר שנחפר ונחקר על ידי פרופ' אהוד נצר ונמצאו בו גתות ליין, לשמן תמרים, תעלות ומבנים.

עוד היא מציינת כי במקום היו גם שדותיהם של אנשי ורד יריחו, אך הפלשתינים שרפו אותם ובנו עליהם בתים וגדרות.

לדבריה לבד מהבניה על האתר עצמו קיים גם בית קברות יהודי עתיק על ההר שבראשו ניצב בסיס 'דיה' של חיל האוויר, אתר שנחפר ונחקר בידי פרופ' חכלילי מאוניברסיטת חיפה. במקום נמצאו מצבות יהודיות שבחפירות הצלה הועברו לאוניברסיטה לאחר שנמצאו מצבות בשוק של יריחו. גם אתר זה נמצא בסכנה לנוכח בניה פלשתינית המתבצעת גם בו. "יש כאן סכנה של אבדן מסורת ישראל", היא אומרת.

בעקבות הביקור והגילויים העבירה קובוס תלונות למחלקת העתיקות במינהל האזרחי, לצה"ל ולאוניברסיטת חיפה. כעת היא מחכה למענה.

צילום: ארנה קובוס