שואה
שואה יוני קמפינסקי

מוזיאון השואה הנודד הוקם באורגוואי לפני ארבע שנים על ידי יזם יהודי צעיר בשם סמואל דרסל ומאז ביקרו בו למעלה ממאה אלף איש.

המוזיאון עוסק בסיפור יהדות אירופה החל מעליית הנאצים לשלטון ועד קום המדינה ומשתרע על שטח של 800 מ"ר עם כמאה פריטים. עד כה הוצג המוזיאון בשלוש מדינות שונות: אורוגוואי, ברזיל וקולומביה, ובכל מדינה הותאמה התצוגה לקהל המקומי עם דגש על  סוגיות של הפרת זכויות אדם באזור. כך למשל, בקולומביה עסק המוזיאון בארגון הטרור F.A.R.C. ובברזיל הדגש היה על שכונות העוני והפשע הגדולות, ובניסיון לבדוק את האחריות החברתית והיחס לפשע ועוני.

הצלחת המוזיאון הפתיעה אפילו את היזם: הוא סוקר בהרחבה בכלי התקשורת באמריקה הלטינית ובאורוגוואי התקיים קמפיין טלוויזיוני בליווי שלטי חוצות שקרא לתושבים לבקר במוזיאון. בנוסף, משרד החינוך האורוגוואי אימץ את המוזיאון ובעוד שבועיים יחל המוזיאון לנדוד בין בתי הספר השונים במדינה וישולב בתוכנית הלימודים. למרות זאת מספר דרסל כי "החלום שלי הוא להגיע עם המוזיאון לישראל ולהציג אותו בפני ישראלים".

לדברי דרסל: "כיהודים חשוב לנו להציג את השואה כרלוונטית לכולם, בכל זמן, ולכן אנחנו מתאימים את התערוכה ומשנים את התצוגה שלה בכל מדינה. אנחנו לא עושים השוואות בין השואה לבין הסוגיות המקומיות, אבל אנחנו משתמשים בסוגיות המקומיות כדי להפוך את המוזיאון ותצוגותיו לרלוונטיות לקהל המקומי".

מנכ"ל ROI, ארגון היזמים היהודיים, ג'סטין קורדה, שמלווה ותומך ביוזמה של דרסל: "סמואל מוכיח שלקחי השואה רלוונטים גם ללא יהודים שחיים הרחק מאירופה. את ההשראה למיזם לקח סמואל מביקוריו במוזיאון יד ושם ובמוזיאון על התפר בירושלים. בעינינו יזמות חברתית היא כזו השואפת להגיע למחוזות חדשים ולהגשים את הבלתי אפשרי כמו שסמואל עושה".

קהילת ROI היא קהילה של 700 יזמים חברתיים יהודים, המפוזרים ב-40 מדינות שונות ובשש יבשות ואשר מוצאים דרכים חדשניות להתחבר לחיים היהודיים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו