שואה
שואהצילום: פלאש 90
משרד האוצר מעניק גמלה חודשית כנרדפי הנאצים ליוצאי רומניה, לוב, תוניס ובולגריה ומדינות נוספות באירופה שהיו תחת כיבוש או השפעה גרמנית


לפני כשנתיים וחצי פסק בית המשפט העליון של מדינת ישראל שלישראלים תושבי ישראל שעלו מרומניה, בולגריה, תוניס, ולוב יש זכות חוקית לקבל גמלה חודשית לכל חייהם כניצולי רדיפות הנאצים. את הגמלה משלם משרד האוצר הישראלי.תושבי ישראל שזכאים לקבל את הגמלה החודשית מהאוצר צריכים לעמוד בארבעה תנאים ביחד: (לא ניתן לוותר על אחד התנאים):1. יוצאי רומניה ובולגריה - נולדו וחיו שם עד יוני 1945.

יוצאי לוב - נולדו וחיו שם עד נובמבר 1943.

יוצאי תוניסיה - נולדו וחיו שם עד פברואר 1944.2. עלו לישראל עד אוקטובר 1953.3. לא מקבלים גמלה אחרת כנרדפי הנאצים. (למעט קרן סעיף 2 לפי התנאים שיפורטו

בהמשך, ולמעט פנסיה סוציאלית מגרמניה ששולם עבורה בעבר).4. הזכאים הינם תושבי ישראל בלבד.רבים מיוצאי מדינות אלה אינם מודעים לזכות חוקית זאת.יוצאי פולין, הונגריה, יוגוסלוויה, קרואטיה, סלובקיה, צ'כיה, ליטא, אוקראינה וכן מדינות נוספות שהיו תחת כיבוש או השפעה גרמנית (למעט צרפת ואיטליה):תושבי ישראל בלבד - יוצאי מדינות אירופאיות אלו ונוספות שעדיין לא מקבלים גמלה כלשהי שקשורה לנאצים יכולים לקבל גמלה זו של האוצר בתנאי שנולדו לפני מאי 1945 ועלו לישראל לפני אוקטובר 1953 (למעט קרן סעיף 2 לפי התנאים שיפורטו בהמשך, ולמעט פנסיה סוציאלית מגרמניה ששולם עבורה בעבר).מקבלי גמלאות כל שלושה חודשים מוועידת התביעות מקרן סעיף 2:תושבי ישראל שמקבלים גמלה ביורו כל שלושה חודשים מקרן סעיף 2, כ-870 עד 900 יורו ועלו לפני אוקטובר 1953 זכאים לעבור לגמלה העדיפה של האוצר שהינה גמלה חודשית וגבוהה יותר וכן בעלת יתרונות משמעותיים נוספים כגון זכות לשארים לקבל שלוש שנים את הגמלה לאחר פטירת בן הזוג שקיבל אותה עד כה. לפי סעיף קרן 2 בפטירת מקבל הגמלה, היא מסתיימת לחלוטין ללא זכות לשארים (מידע זה לא מיועד ליוצאי איטליה, צרפת וגרמניה שאמורים לקבל את הפיצויים ישירות מגרמניה).הגמלה של האוצר הינה:הגמלה המינימלית היא 1,840 שקל בחודש ובנוסף הטבות כגון: דמי הבראה אחת לשנה על סך כ-2,000 שקל, הנחה בארנונה והנחה בקניית מוצרי חשמל לבית. הנחה בתרופות בקופת חולים, פטור מאגרת טלוויזיה ועוד.הגמלה ניתנת ממועד הגשת הבקשה למשרד האוצר והיא לא ניתנת רטרואקטיבית!בקשת נזקק - בנוסף, מי שלא משתכר יותר מ-4,150 שקל - סה"כ הכנסות אישיות לחודש באופן אישי כולל הגמלה מהאוצר (שמשולמת כבר או תשולם בהמשך למגישי בקשות חדשים), יכול להגיש בקשה להכרה כנזקק ולקבל תוספת של מאות שקלים כהשלמה ל- 4,150 שקל והטבות משמעותיות נוספות.בקשת נצרך - מי שיוכר, בגלל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, ב-50% נכות ומעלה, ולא מגיע ל- 7,700 שקל בחודש סה"כ הכנסות אישיות כולל הגמלה מהאוצר, יוכל לקבל השלמה מעבר לגמלה ושאר ההכנסות האישיות ל- 7,700 קל. הבהרה - נלקחות בחשבון סה"כ ההכנסות האישיות של מקבל הגמלה, שכוללות הגמלה מהאוצר, פנסיה, ביטוח לאומי וכל הכנסה אחרת אישית. המבחן הוא אישי ולא זוגי.זכויות חדשות ליוצאי גטאות תחת כיבוש גרמני שעבדו בגטו:יוצאי גטאות שנולדו לפני 1936 ועבדו בגטו תחת כיבוש גרמני וכן הגישו בקשה לקבלת קצבת זקנה מהביטוח הלאומי בישראל, זכאים לקבל קצבה מהמוסד לביטוח סוציאלי בגרמניה. על פי פסק דין שהתקבל לאחרונה בבית משפט בגרמניה, בתנאים מסוימים ייתכן גם תשלום רטרואקטיבי משנת 1997.זכויות היורשים של יוצאי גטאות שעבדו בגטו ונפטרו:היורשים יכולים לקבל תשלום רטרואקטיבי עבור התקופה בין 1.7.97 ועד ליום פטירתו של הניצול, בהתאם לשלושת התנאים הבאים (צריך לעמוד בשלושת התנאים יחד):

1. הניצול שנפטר עבד בגטו ולא הגיש מעולם בקשה לביטוח הסוציאלי הגרמני.

2. הניצול ו/ או אלמנתו נפטרו לאחר שנת 2002.

3. הניצול הגיש בקשה לביטוח הלאומי בישראל לקבלת קצבת זקנה לאחר 1.4.75 (גם אם הבקשה נדחתה, כולל בקשות עבור עקרות בית אשר נולדו לאחר 1.1.31 ולא הייתה להן בישראל תקופת ביטוח מספקת, כמו כן כולל עולים חדשים אשר עלו לארץ מאוחר, אשר גם להם לא הייתה תקופת ביטוח מספקת).מענק חד פעמי מוועידת התביעות גם לישראלים שעלו לפני ואחרי 1953:חשוב לדעת שכיום יכולים לקבל מענק חד פעמי גם אנשים שעלו לפני 1953 וגם כאלה שעלו אחרי 1953. המענק הוא מוועידת התביעות על סך של כ-2,550 יורו.הקריטריונים הם:

1. מענק זה ניתן חד פעמית. מי שקיבל בעבר מענק במרקים או ביורו לא זכאים לקבל שוב.

2. המענק ניתן רק למי שלא מקבל היום גמלה כלשהיא מהאוצר או מסעיף 2.

3. יוצאי רומניה ובולגריה שנולדו עד מאי 1945 זכאים לקבל.

יוצאי מרוקו שנולדו עד 1943 וחיו בערים בהם היו רדיפות והגבלת תנועה / עוצר.

יוצאי תוניס - שנולדו עד ינואר 1944 והגיעו מהערים הבאות - סוס, מוקדין, מחדיע, קיוראן, נדל, סאקס.

יוצאי לוב - שנולדו עד אוגוסט 1943 והיו במחנה הריכוז / עבודה ג'אדו.

יוצאי מרוקו - שנולדו עד 1943 וחיו בערים בהם היו רדיפות והגבלת תנועה / עוצר.לפרטים נוספים ולהדרכה כיצד לממש זכאות חוקית זו: טלפון נייד: 055-6665123. (מכיוון שיש ימים עם פניות רבות אני לא יכול לענות כל הזמן. אנא השאירו הודעה ברורה עם שם, ארץ מוצא, שנת לידה ועלייה, וטלפון כדי שאוכל לחזור אליכם).

דואר אלקטרוני :  [email protected]