מענה לפיגוע בבירה: אכלוס יהודי בשמעון הצדיק

סגן ראש עיריית ירושלים פועל לקידום אכלוס יהודים בשכונות מזרח ירושלים כמענה לפיגוע הדקירה שאירע ב'שמעון הצדיק' לפני ימים אחדים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' בניסן תשע"ב

קבר שמעון הצדיק.
קבר שמעון הצדיק.
פלאש 90

בעקבות פיגוע הדקירה ביום חמישי בו נפצע אברך באורח בינוני ליד קבר שמעון הצדיק מתכוון סגן ראש עיריית ירושלים, דוד הדרי לקדם במסדרונות העירייה את המיזמים לאכלוס יהודים בשכונות מזרח ירושלים בכלל ובשמעון הצדיק בפרט.

ביומן ערוץ 7 הבהיר כי זו לטעמו אמורה להיות התגובה המוניציפאלית לאירוע הדקירה. זאת לצד הפעילות הביטחונית של כוחות הביטחון, כמובן.

"צריך בעקבות אירוע כזה לחזק את האמירה ולפיה מותר ליהודי לגור בכל מקום וגם בשמעון הצדיק, ולכן בכוונתי להאיץ תכניות בנייה וכניסה של משפחות לשכונת שמעון הצדיק", אומר הדרי ומבהיר כי התכניות קיימות כבר כעת ואין צורך להמציאו אותן אלא רק לקדם אותן. בהקשר זה הוא מזכיר את פסיקות בית המשפט שפסק לטובת המתיישבים וקבע שאכן מדובר באתרים השייכים להקדשים יהודיים ועל כן ניתן ויש לקדם את יישומם של המיזמים, וזאת למרות החששות מהתנגדויות מדיניות כאלה ואחרות. "תמיד יש חשש מרעש מבית ומחוץ. אני קורא להתעשת ולקדם את הפרויקטים".

"לצערי לכל תכנית כזו יש חשש שהיא תעוכב מסיבות כאלה ואחרות, בעיקר בינלאומיות, אבל אנחנו לא מתכוונים לעשות דברים במסתרים", הוא אומר בהתייחסו לחשש שמא דווקא מתן פומבי לקידום תכניות שכאלה יעורר את המתנגדים בארץ ובחו"ל. הדרי מזכיר שכל אישור בנייה, ולו של חדר אחד, מחייב פרסום בתקשורת, מעבר לוועדות, מתן הזדמנות למתנגדים להביע את כעמדתם וכו',  כל אלה מחייבים פרסום תקשורתי נרחב. "אם רוצים לקדם בנייה הדבר מחייב פרסום ואין מה לחשוש מפרסום. צריך להבהיר שכל ירושלים שייכת לעם ישראל ובהתאם לקדם תכניות. בירושלים זה אף פעם לא הזמן המתאים. תמיד יש סיבות לדחייה...".

הדרי מתייחס גם לחשש שמא יהיו מי שיראו במהלך אותו הוא עושה כפרובוקציה והלהטת הרוחות במזרח ירושלים, עד כדי מתן תשתית לפיגוע הבא, חלילה. לדבריו גישה שכזו עהייתה מונעת את עצם הקמתה של המדינה שאינה אלא גורם מתריס באזור כולו, גורם מתריס שעבור קיומו שילמו חיילינו בחייהם. "אז מה? נתפנה ממקומנו? תפקידנו לעשות את שלנו וכוחות הביטחון יעשו את שלהם".

ובאשר לאפשרו שגורמים ערביים יפעלו להקמת "מאחזי התיישבות" ערבית במערב העיר, אומר הדרי כי אין מקום לחשש שכזה כיוון שהדבר מתרחש בפועל מזה שמן רב אך איש אינו מדבר על כך. "כך זה בגבעה הצרפתית, כך בארמון הנציב, כך בפסגת זאב. ערבים קונים דירות ואף אחד לא מדבר על כך כי זה החוק. מותר להם לקנות דירות", אומר הדרי הקורא לתושבי הבירה שלא לתת יד למגמה זו ולא לשתף עימה פעולה.