מי מפחד מתלונות הציבור?

הועדה לביקורת המדינה תדון הבוקר במתווה שיציג היועמ"ש להקמת גוף ביקורת על הפרקליטות. חברים בועדה אינם מרוצים מהמתווה המסתמן.

נתנאל כ"ץ , א' באייר תשע"ב

מי מפחד מתלונות הציבור?-ערוץ 7
חוששים מביקורת? וינשטיין
פלאש 90

היועץ המשפטי לךממשלה העביר אמש (ראשון) לועדה לביקורת המדינה את המתווה שגיבש להקמת גוף ביקורת שיפקח על עבודת פרקליטות המדינה.

מהמתווה שהועבר לועדה לקראת דיון בנושא שיתקיים היום, דיון נוסף בשרשרת ארוכה של דיונים בנושא זה, עולה כי יחידת הביקורת תוקם על ידי היועץ המשפטי לממשלה באופן מנהלי ולא באמצעות חקיקה בנושא.

עוד נקבע, כי במהלך השנה הראשונה לקיומו של גוף הביקורת הוא יעסוק בביקורת יזומה ומערכתית בלבד, בנושאים כמו ניהול תקין, יישום נהלים אחיד, שקיפות תהליכי העבודה, יעילות ואתיקה מקצועית.

על פי ההצעה שהגיש היועמ"ש, רק כעבור שנה מתחילת פעילותו של גוף הביקורת החדש יבחן היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אם יש מקום להטיל עליו את הטיפול בתלונות המגיעות מהציבור.

חברים בועדה, אשר התרשמו כבר בדיון הקודם כי זהו הכיוון המסתמן, מתחו ביקורת חריפה על כך ואיימו כי בסופו של דבר הניסיון למסמס את נושא הביקורת על הפרקליטות רק ירע את מצבה.

יו"ר הועדה, ח"כ רוני בר און (קדימה) תקף בדיון הקודם את עמדת היועמ"ש ואמר, "לא קיבלנו את הטענה שביקורת בתי המשפט או נציבות שרות המדינה רלוונטית לעניין. גוף שלא נפתח לציבור לא יועיל. איך אתם רוצים לקנות את אמון הציבור אם אתם לא מכניסים אותו?! בעיניכם זכות הציבור לדעת אבל לא לגעת".

בר און הזהיר כי "הייאוש שאתם גורמים לחלק מחברי הכנסת יגרום לחוק שכולם יצטערו עליו".