לאה נס: בית המכפלה – בית שחזר לידי עם ישראל

סגנית השר ד"ר לאה נס, מחזקת את תושבי קרית ארבע-חברון לקראת יום העצמאות ומדגישה כי "רכישת בית המכפלה אינה סוגיה קניינית אישית".

חזקי ברוך , א' באייר תשע"ב

בית המכפלה בחברון
בית המכפלה בחברון
פלאש 90

סגנית השר לאזרחים ותיקים, ד"ר לאה נס, תפתח את אירועי יום העצמאות ה-64 למדינת ישראל בקריית ארבע, לרגלי מערת המכפלה. את האירוע יכבדו בנוכחותם רב העיר, הרב דב ליאור, ראש העיר מלאכי לווינגר ואביו, ממקימי הישוב בעיר, הרב משה לווינגר.

ערב יום העצמאות, בחרה סגנית השר לפתוח את חגיגות החג בעיר על מנת לחזק את תושביה היהודים של העיר, לברך את ותיקי העיר ולחזקם, זאת על רקע פינוי בית המכפלה, שהתרחש בערב הפסח האחרון.

סגנית השר מסרה כי היא רואה את תושבי קריית ארבע כשליחים המהווים קשר ישיר בין ההווה לבין ההיסטוריה הרחוקה, זו מימי אברהם אבינו שרכש את מערת המכפלה בכסף מלא, "באזור הזה, באדמה, באבנים,  באוויר, ספוגה היסטוריה של אלפי שנים כמו גם דם הנרצחים במאורעות הקשים בחברון. כל אלו מטילים עלינו חובה ערכית מוסרית להמשיך ולבנות דווקא כאן. רכישת בית המכפלה, אינה סוגיה קניינית אישית, על אף שבוצעה, ככל הנדרש מבחינה חוקית משפטית, אלא זהו עוד בית שחזר לידי עם ישראל לדורותיו. רכישתו הנה חלק מתפקידנו כאן במקום ומהווה סמל לאחיזתו של עם ישראל באדמתו ולחיזוק מפעל ההתיישבות בכל שטחי הארץ, על אף הקשיים הנלווים בדרך".

נס ביקשה לציין כי "גם שכונת האולפנה, שעלתה בימים האחרונים לכותרות הוקמה כמאה מטרים ממקום הירצחם של בני משפחת צור, זוהי מצבה חיה, הבאה כמענה למי שחישב לגדוע את חלום ההתיישבות בית אל ובכלל בארץ ישראל".

לדבריה, פינוי הפך לעניין לגיטימי מבלי לשקול את זכויות המתיישבים, ומבלי לבדוק האם הטענות לכאורה של בעלות בקרקע מבוססות, "בית האולפנה הוקם בתמיכת הממשלה מתוך ראיה והסתכלות לטווח ארוך והבנה  כי המקום הינו לגיטימי להתיישבות ואינו נתון במחלוקת כלשהי. נמשיך להתנגד למהלכים אלו- ולא ניתן להתנהלות הזו לרפות את ידינו בבניין הארץ".

כמו כן, סגנית השר תנצל את ההזמנות ותודה לוותיקי חברון, המהווים חלק מדור המייסדים והם אלו שהובילו את המדינה להישגים. "זכינו, ומדינת ישראל על אף גילה הצעיר, היא מדינה מתקדמת, מפותחת ומובילה, כמעט בכל תחום זאת , תודות לדור המייסדים, אשר על התשתית שהם יצקו, חיים אנו היום. יום הולדתה של מדינת ישראל - זהו היום הראוי והמתאים ביותר לומר תודה".