"יום הרצל" יצוין ביום רביעי

בהר הרצל שבירושלים יצוין יום הולדתו ה- 152 של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל בפעילות בהשתתפות אלפי תלמידי כיתות ח' מכל רחבי הארץ.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ז' באייר תשע"ב

בהר הרצל שבירושלים יצוין ביום רביעי יום הולדתו ה- 152 של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל.

יום הרצל 2012 יעסוק בהגותו ופועלו של האיש תוך דגש על הרלוונטיות שלו לימינו אנו. הפקת היום משותפת לארבעה גורמים: משרד ראש הממשלה והמועצה הציבורית להנצחת הרצל, הקרן הקימת לישראל, המטה לתרבות ישראל במשרד החינוך ומרכז הרצל מיסודה של ההסתדרות הציונית העולמית.החגיגות יעמדו בסימן "ישראל 2048" ויתקיימו בהשתתפות אלפי תלמידי כיתות ח' מרחבי הארץ, אשר לומדים בבית הספר על  אישיותו ופועלו של חוזה המדינה במסגרת המקצוע "תרבות ישראל".

התלמידים ישתתפו בהפנינג ענק ובו תחנות פעילות יצירתיות ומקורית, במסגרתן יבחנו את חזונו של הרצל לגבי מדינת היהודים דרך ארבע סוגיות: ירושלים, תרבות, מדע וטכנולוגיה וסמלי ממשל. דרך נקודות אלה ידונו התלמידים לא רק בדמותה של מדינת ישראל כיום אלא יתמקדו בעתיד, בישראל של 2048, כיצד דמיין אותה הרצל, ולא פחות חשוב, כיצד מדמיינים אותה התלמידים.

בין התחנות דרכן יעברו התלמידים: מתחם כניסה תיאטרלי, אולפן "פגוש את העיתונות"- אולפן אקטואליה בתכונת אולפן טלוויזיה, בו מראיינים את התלמידים ודנים על מרכיבים מרכזיים בזהות היהודית-ציונית, סדנת הומור יהודי-ישראלי בהנחיית סטנדאפיסט ישראלי, חדר דיגיטלי"- חדר ייחודי שבו תתקיים משימת פייסבוק ציוני מאתגרת, "ביה"ס למוזיקה"-חדר מוזיקה שבו יתקיימו אודישנים והכנות מקצועיות לביצוע שירי מולדת ועוד..

בסיום הפעילות יערך טקס מרכזי בהשתתפות מכובדים, אמנים, חיילי צה"ל ותנועות נוער.

גוסטי יהושע ברוורמן, ראש המחלקה לפעילות בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, אומר כי "חשיפתם של ילדי ישראל, דור העתיד במדינתנו, לפעילותם של אבות הציונות ותרומתם להקמת המדינה היהודית, דרך חוויה של סיור, פעילות, תיאטרון וניו-מדיה, הינם בסיס למעורבותם העתידית בחברה, ללקיחת אחריות לעיצוב עתידה הערכי, המוסרי, התרבותי וטכנולוגי. מרכז הרצל הינו המקום בו מתאחדים חזון המדינה, החינוך העכשווי והמבט לעתיד הציונות".

לדברי ציפי קוריצקי,מנהלת המטה לתרבות ישראל: "פעילות זו הינה יוזמה חינוכית המהווה השלמה ללימוד העיוני של התלמידים בבתי הספר, במסגרת המקצוע "תרבות ישראל ומורשתו". הפעילות מאפשרת לתרגם את חזונו של הרצל לסוגיות אקטואליות ורלוונטיות לחיי התלמידים, בדרך של חינוך ערכי פעיל, 'מהלכה למעשה'".

פרופ' אריאל פלדשטיין, יו"ר המועצה הציבורית להנצחת הרצל: "אני שמח לארח את התלמידים ביום הרצל תשע"ב. יום זה פותח בפניהם צהר להגותו של הרצל ומנהיגותו".

ד"ר בנצי בר לביא, מנהל אגף לחינוך ולנוער בקק"ל הוסיף: "יום הרצל מהווה שיא לפעילות שנערכת כל השנה בנושא החלום הציוני, שבו מתמודדים התלמידים עם דילמות העתיד תוך לימוד העבר וההווה. במסגרת התוכנית חלקם יבקרו בבית הרצל, שביער חולדה ויחשפו למפעליה של הקרן הקימת לישראל ברוח חזונו של הרצל".