תרגיל. ארכיון
תרגיל. ארכיוןדובר צה"ל

בעקבות האירוע האחרון בו סטתה פגיעה של כוח תותחנים בעת תרגיל בבסיס צאלים, אירוע שכמעט והוביל לאסון, הוחלט בצה"ל להחליף את הכוונות של תותחים בגדודי המילואים במערכת אוטומטית ומהירה המאפשרת ירי יעיל יותר משמעותית. כך מדווח אתר צה"ל.

האתר מזכיר כי במהלך תרגיל שנערך בחודש דצמבר האחרון בעת סיוע ארטילרי של גדוד תותחנים בתרגיל של חטיבת המילואים, אירעה טעות בירי, במסגרתה נפלו שני פגזים בסטייה של כ- 1,200 מטר מהמטרה, הפגזים נפלו בסמוך ללוחמי חטיבת המילואים ולמפקדים בכירים שהיו באותה העת בתרגיל. הבדיקות הראשוניות של צוות ועדת החקירה העידו כי בירי נתגלתה תקלה טכנית בכוונת התותח אשר אותרה על ידי הצוות, לפיכך עצר מפקד הצוות את הירי ופעל לתיקון כיוון התותח. בשלב זה פעל הצוות בניגוד לנהלים וביצע כיוון מחדש וחידוש ירי ללא ביצוע כלל הנחיות הבטיחות הנדרשות על מנת לוודא כי התקלה תוקנה כראוי וניתן להמשיך בירי וכתוצאה מכך התקלה לא תוקנה במלואה.

על פי הדיווח כחלק ממסקנות התחקיר שערכו בזרוע היבשה הוחלט שתותחי ה"רוכב", המשמשים כוחות מילואים, יקלטו מערכות אוטומטיות, מבוססת ג'ירוסקופ, שמאפשרות טיווח מדויק תוך דקות ספורות.

על פי גורמים במחלקת הבטיחות ובקרת האיכות של זרוע היבשה, הכוונות הנוכחיות בתותחי הרוכב דורשות עבודת שטח מורכבת של חישובים, וחוסר המיומנות בתפעול המתקדם שהן דורשות היוו, על פי התחקיר, את הסיבה המרכזית לתקרית.

אתר צה"ל מצטט קצין ביחידות הפיתוח של זרוע היבשה המעורה בפרויקט המספר כי "המערכות שיכנסו הן מערכות מתקדמות שלא מצריכות שום מדידות ידניות ומאפשרות ירי מהיר ועצמאי. לדבריו, "הכוונות הקודמות הצריכו קצין סיור מיומן שמכוון את התותח בעזרת אביזרים שהוא מפזר על הקרקע, דרך חיתוכים וחישובים. זה תהליך שלקח חצי שעה לקצין המיומן ביותר. בעקבות התחקור היסודי הובן שאי אפשר להמשיך לתת לאנשי מילואים להסתבך בפעילות מורכבת ומיושנת וצריך להעביר את סוללות המילואים למערכות אוטומטיות. מעבר לעובדה שהן מונעות טעויות-אנוש וחוסכות את התפקיד של הקצין המכוון, הן מאפשרות ירי הרבה יותר מהיר. אם כוח גבעתי צריך פתאום בדחיפות אש, לא צריך להשקיע זמן בכוונון - בתוך דקות יש פגז".