"לא הייתי מוכן לעבוד תמורת שכר כזה"

אזרח שהחליט לבדוק את הניהול הכספי בעמותת 'פעמונים' הופתע לגלות: משכורת המנכ"ל היתה כשליש ממה שתיארתי לעצמי.

ישי קרוב , י' באייר תשע"ב

אוריאל לדרברג
אוריאל לדרברג
ארגון פעמונים

לא פעם, נחשפות עמותות המתנהלות בצורה בלתי תקינה ומנהליהן מרוויחים סכומי עתק. אך מסתבר שיש כאלו שאינן כאלה – עמותות שהניהול שלהן תקין והמנהלים והעובדים מרוויחים משכורות ממוצעות ואפילו פחות מכך.

אפי שרון, התנדב בעבר בעמותת 'פעמונים' המסייעת למשפחות שנקלעו למשבר כלכלי, והוא מספר ביומן ערוץ 7 כי נדהם כאשר נחשף לנתונים הכלכליים של העמותה. "עניין אותי מאוד לדעת מה קורה בעמותה הזו שהתנדבתי בה לפני מספר שנים, אז נכנסתי לאתר האינטרנט של פעמונים ויש שם הדוחות הכספיים".

"עם זאת, היה חשוב לי לברר את הנתונים ולהבין האם המנכ"ל של העמותה הוא מאותם אלה שנוסעים במרצדס וגובים קופון".

שרון כתב מכתב למנכ"ל העמותה בו ביקש לקבל תשובות לשאלות שהיו לו  – מה גובה השכר, כמה עובדים בשכר יש בעמותה שבנוי על מתנדבים, "קיבלתי טלפון מהמזכירה של העמותה וקבעו לי פגישה עם המנכ"ל אוריאל לדרברג".

"הופתעתי בגדול", מספר שרון, "את המשרדים בפתח תקווה לא הכרתי וכשנכנסתי ראיתי משרד צנוע וכשחיפשתי את המנכ"ל, עברתי סמוך למשרדו מספר פעמים אך לא מצאתי את משרדו, זאת מכיוון שלא תיארתי לעצמי שמנכ"ל יושב בחדרון צדדי על כסא רגיל".

שרון סיפר כי לדרברג הסביר לו איך העמותה פועלת, שיש לו 2,000 מתנדבים ו-70 עובדים בשכר. הוא הראה לי את תכניות העבודה של העמותה וחשף בפני את נתוני השכר. הערכתי מאוד את הכנות ואת המספרים. אני לא הייתי מוכן לעבוד תמורת שכר כזה".

אוריאל לדרברג מנכ"ל ארגון פעמונים מגיב לדברים ואומר "שמחתי מאוד על פנייתו של אפי ויש חשיבות גדולה לבדיקה היסודית שערך. אנחנו רואים את התורמים לארגון כמשקיעים וככאלה חשוב שידעו על מיצוי תרומתם. תפקיד הארגון הוא להשתמש בתבונה בהשקעה ולהביאה לתוצאה הטובה ביותר: הלא היא - רווח מקסימאלי למשפחה המסתייעת בארגון".

עוד הוסיף לדרברג "לא מזמן ערכנו מחקר מקיף בארגון ואנו גאים מאוד בתוצאותיו: לאחר סיום תהליך הליווי בפעמונים המשפחה חוסכת בממוצע כ-2000 ש"ח בחודש המורכבים מצמצום הוצאות והגדלת הכנסות. 24,000 ש"ח בשנה זהו סכום לא מבוטל שברוב המקרים זה מה שמפריד בין לחיות במצוקה ובחובות לבין חיים עצמאיים ומאוזנים. כל עובדי הארגון ואלפי המתנדבים עושים לילות כימים, למען המשפחות בישראל ומסייעים להן לצאת ממצוקה לרווחה ומעבדות לחירות. במבחן התוצאה השקעה זו מתבררת ככדאית ביותר".