שטיפת מוח? אייזנר
שטיפת מוח? אייזנרפלאש 90

קטע הוידאו בו נראה סא"ל אייזנר מכה את האנרכיסט הדני, נראה ברשתות התקשורת מספר רב של פעמים ויש כאלה שטוענים כי יש פה יד מכוונת.

ביומן ערוץ 7 סיפר ההסטוריון הצבאי, אריה יצחקי, "צפיתי במהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 2 ובמשך 6 דקות רצופות ובלי קשר לדברי הקריינים והעיתונאים שודר הקטע לא פחות מ-22 פעמים ברצף. מיימי לא ראיתי דבר כזה".

"כל מי שמבין בתקשורת יודע שזו הייתה שטיפת מח זדונית יזומה, כדי להראות שאייזנר הוא נציג צה"ל האלים, והאנרכיסט הדני הוא מסכן".

בעקבות כך, שיגר יצחקי מכתב למנכ"ל ערוץ 2 עם העתקים לשר התקשורת, יו"ר מועצת הרשות השנייה ולנציב תלונות הציבור, בו מחה על מה שהגדיר 'שטיפת מח'.

יצחקי סיפר כי בתשובה שקיבל מנציב תלונות הציבור נכתב, 'לרוב אין מקום להתערב בשיקול דעת מקצועי זה, עם זאת אני מוצא לעיתים שיש לבחון את הדברים בשנית - האם יהיה צורך להראות את הקטע מספר כה רב של פעמים? מן ההגינות היה ניתן להרחיב את היריעה ולהראות מה שקדם לאותה תקרית. אין ספק שהקרנת הקטע פעמים רבות עלולה להעצים את האירוע ובכך עלולה להתקבע אצל הצופה דעה לפיו מדובר בקצין אלים המכה ללא הבחנה וזאת מבלי שהוא נחשף ליריעת האירוע כולו'.

מסקנת הנציב הייתה, 'התלונות שהתקבלו בלשכת הנציב הובאו לתשומת ליבה של הנהלת החדשות וממנה נמסר כי הדברים יוצגו לפני הגורמים המקצועיים'.

"מנכ"ל הרשות והסמנכ"לית אולי ינזפו בגורמים המקצועיים", אומר יצחקי, "אך זו חרפה ובושה. בכל מדינה מתוקנת היו שולחים את האנשים האלה הביתה. אלה אנשים עם אג'נדה פוליטית שמטים את החדשות והפעם המסכה נפלה והם נחשפו בקלונם. אנחנו דורשים להעיף אותם ולא רק לנזוף בהם, אחרת הם יחזרו על כך בהמשך".

"הנזק התדמיתי שהסרטון הזה עשה הוא חסר תקנה. אף אחד לא מדבר על כך שאנדראס שייך לארגון תומך טרור, אלא מדברים על אייזנר. אני מקווה שבעקבות לחץ ציבורי שיופעל משהו יזוז, אבל ההתחלה היא טובה. סוף סוף הם מודים על הטיית חדשות".

יצחקי מתכוון שלא להרפות מהנושא, "המכתב שקיבלתי הוא פרווה ואני מתכוון להמשיך ולהפעיל הלחץ עד שיוסקו המסקנות המקצועיות".