מתקדם לחקיקה: סוף להתחייבות בעסקאות מנויים

אושרה בקריאה טרומית הצעת החוק האוסרת התנייה של עסקאות מנויים בהתחייבות לתקופה קצובה. לקוח יוכל לבטל עסקה בהתראה של חודש.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י' באייר תשע"ב

מתקדם לחקיקה: סוף להתחייבות בעסקאות מנויים-ערוץ 7
ללא התחייבויות. אקוניס
פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הגנת הצרכן של הח"כים יואל חסון (קדימה) ואופיר אקוניס (הליכוד) המבקשת לאסור התניית עסקת מנויים בהתחייבות לתקופה קצובה.

בנוסף, מוצע לאפשר לצרכן לבטל עסקה תוך מתן התראה של חודש ימים מראש. כמו כן מוצע לקבוע שעוסק שהתנה התקשרות בעסקה בכך שתהיה לתקופה מסוימת, יראו תנאי כאמור כבטל, ובית המשפט יוכל לפסוק לצרכן פיצויים לדוגמא, שאינם תלויים בנזק, בסכום שלא יעלה על 10,000 שקלים חדשים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "בשנים האחרונות, עם הגידול בהיצע של מכוני הכושר ובביקוש של הצרכנים, גדלה התחרות בין המכונים השונים במאבק על ליבו של הצרכן. עם זאת, כאשר צרכן מגיע ומעוניין להירשם כמנוי למכון כושר הוא מתבקש לרוב להתחייב להיות מינוי תקופה של מינימום שלושה חודשים, כאשר במקומות רבים המינימום הינו שנה. מצב זה פוגע בתחרות ויוצר מצב בו הצרכן מוצא עצמו כלוא ללא כל יכולת להשתחרר מן המנוי שעשה באותו מכון. חמור מזאת הוא המצב בו אדם מפסיק להתאמן במכון הכושר  ואין באפשרותו לבטל את המנוי ועליו להמשיך לשלם עבור המנוי מתוקף ההתחייבות. לאור מצב זה יש צורך לעגן בחקיקה את איסור התניית ההתקשרות בהתחייבות לתקופה ממושכת וכן לקבוע כי צרכן המעוניין לבטל את המינוי שעשה למכון הכושר יוכל לעשות זאת לאחר תקופת מינימום של 31 יום".

כמו כן, מוצע לקבוע ש"עוסק שהתנה התקשרות בעסקה בכך שתהיה לתקופה מסוימת, יראו תנאי כאמור כבטל, ובית המשפט יוכל לפסוק לצרכן פיצויים לדוגמא, שאינם תלויים בנזק, בסכום שלא יעלה על 10,000 שקלים חדשים".

23 ח"כים תמכו בהצעה, שעברה ללא מתנגדים. ההצעה תועבר לוועדת הכלכלה, להכנתה לקריאה ראשונה.