"ילדים מושפלים מדי יום, כי להורים אין כסף"

בעקבות דו"ח המבקר על תשלומי ההורים, יו"ר הנהגת ההורים הארצית קוראת להורים להכריז על מרד תשלומים לבתי הספר.

בני טוקר , י' באייר תשע"ב

בית ספר
בית ספר
פלאש 90

מבקר המדינה, קבע בדו"ח שפרסם אתמול, כי בשנים האחרונות גבו בתי הספר מההורים סכומים שחרגו בכמיליארד שקלים מהמותר. על פי הממצאים של הדו"ח, ההורים משלמים בכל שנה כשלושה מיליארד שקלים לבתי הספר וכל זאת במסגרת חוק חינוך חינם.

יו"ר הנהגת ההורים הארצית, אתי בנימין, קוראת ביומן ערוץ 7 להורים, להכריז על מרד תשלומים, "אני העברתי חלק מהחומרים למבקר, כך שאני מכירה את הדברים מקרוב. בתי הספר ממשיכים לגבות והכול נעשה בחסות משרד החינוך. משרד החינוך יושב מהצד ולא עושה דבר, היו צריכים להעמיד לדין משמעתי את כל המנהלים, אבל הם פשוט מפחדים".

לטענתה, מדי יום מושפלים הרבה ילדים כיון שהוריהם לא יכולים לשלם, "לוקחים כספים על טיולים שנתיים מעבר למותר, לוקחים כספים על סל תרבות ועל משכורות למורים. לא ייתכן שההורים יממנו את התשלומים של 'אופק חדש', זה תפקיד של משרד החינוך ולא של ההורים".

אתי בנימין קוראת להורים, לדרוש מהמנהלים את הדו"חות הכספיים השנתיים, "בית ספר צריך לתת דו"ח כספי. לא ייתכן שהורים יממנו את אחזקת הפלאפונים של המורים, או מוניות למנהלים. לא ייתכן שהורים יממנו רכישת ריהוט לחדרי המורים. אני מציעה להורים להכריז על מרד תשלומים, שישלמו רק מה שנקבע על פי החוק ושמופיע בטבלאות מדי שנה. אני קוראת להורים לא לשלם בשנה הבאה לבתי הספר שגבו שלא כדין".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה לדברים שנכתבו בדו"ח המבקר, "אנו בעיצומו של מהלך משמעותי להורדת נטל התשלומים במערכת החינוך. בימים אלו מוקם מינהל לרישוי, לבקרה ולאכיפה שייתן מענה בכל הנוגע לבקרה ולאכיפת הסדרי התשלומים כפי שייקבעו".

עוד נמסר כי "לצורך גיבוש מדיניות והנחיות לגביית שכר לימוד בחינוך המוכר שאינו רשמי ובחינוך הממלכתי-דתי, מונו שתי ועדות הפועלות בימים אלה: ועדה הפועלת לגיבוש מדיניות והנחיות לגביית שכר לימוד בחינוך המוכר שאינו רשמי, וכן לגיבוש מדיניות והנחיות בנושא גבייה בעבור מגמות לימוד בחטיבה העליונה, תל"ן (תוכנית לימודים נוספת) ורכישת שירותים מרצון; וכן ועדה הפועלת לצורך גיבוש מדיניות והנחיות לגביית שכר לימוד בחינוך הממלכתי-דתי בעבור תוכנית לימודים נוספת תורנית".