מי יממן "מניקור" לתרנגולות?

התקנות החדשות לגידול עופות מחמירות באופן ניכר את הדרישות מהמגדלים. בתגובה דורשים המגדלים הגדלת השתתפות הממשלה ברפורמה.

נתנאל כ"ץ , י"א באייר תשע"ב

לול תרנגולים תרנגולות ביצים
לול תרנגולים תרנגולות ביצים
צילום: פלאש 90

ועדת החינוך של הכנסת תתכנס ביום שני הקרוב (7 במאי) לדון בתקנות חדשות שהגישה שרת החקלאות, אורית נוקד, לגידול עופות.

התקנות מחמירות את הדרישות מהמגדלים וכוללות הגדרת מינימום של 750 סמ"ר מרחב מחיה לכל מטילה. בנוסף ידרשו המגדלים לספק לכל תרנגולת סל של אביזרי העשרה וצעצועים כולל מקום לינה, מוטות לעמידה ומתקנים לשיוף הציפורניים.

מזכיר ארגון מגדלי העופות, יעקב כהן, אמר שעלות יישום התקנות תגיע למעל 1.5 מיליארד שקל, "אין שום סיכוי שהמגדלים יוכלו לעמוד בהן ללא הגדלה משמעותית של השתתפות המדינה. אם מדינת ישראל רוצה ליישם כללי גידול חדשים זה בסדר גמור מבחינתנו, אבל אי אפשר להפיל את ההוצאה על כתפיהם של מגדלים שגם כך מתקשים להוציא את פרנסתם מעבודתם ואין להם מקורות כספיים להשקעות עתק".

כהן טוען, כי משרד החקלאות עשה בתקנות החדשות תרגיל חשבונאי שבו התמיכה במגדלים כאילו הוגדלה, אך בפועל הם יממנו את הסכום בעצמם. "לצערנו שרת החקלאות, אורית נוקד, החליטה לפעול נגד המגדלים והעדיפה להיכנע לדרישות הבלתי סבירות של ארגוני בעלי החיים וזאת מבלי שהשיגה מקור תקציבי לביצוען. מה התועלת באישור תקנות אם הן לא תבוצענה ורק תהפוכנה אלפי בני אדם לנרדפים?".

ארגון מגדלי העופות הגיש למשרד החקלאות תוכנית חלופית שתבטיח איזון נכון בין רווחת העופות לבין רווחתם של המגדלים. מזכיר הארגון פנה לשרת החקלאות למשוך את התקנות כדי למנוע הרס ענף הביצים שירשם על שמה ולהודיע לבג"צ שהחמרת תקנות הגידול היא גזירה שהציבור לו יכול לעמוד בה.

הארגון קרא לראשי תנועות ההתיישבות להצטרף למאבק למניעת אישור התקנות בנוסחן הנוכחי. יעקב כהן פנה כמו כן ליו"ר ועדת החינוך, ח"כ אלכס מילר, וליו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, בבקשה לדחות את הדיון בתקנות עד לאחר הבחירות. אין שום הצדקה לערוך רפורמה כה גדולה שמסכנת את פרנסתן של אלפי משפחות בלוח זמנים קצר וכשחברי הכנסת כבר טרודים בהערכות לבחירות ולא יוכלו לבחון כראוי את החלופות.