מנהל אזרחי איוש איו"ש
מנהל אזרחי איוש איו"ש הלל מאיר

המינהל-האזרחי מסייע לפלשתינים להשתלט על אדמות בשטחי C ביהודה ושומרון, אלו שעל פי הסכם אוסלו נמצאים בשליטה של מדינת ישראל.

על פי נתוני מתאם הפעולות בשטחים, במהלך שנת 2011 קידם משרד תיאום הפעולות בשטחים, באמצעות הקהילה הבין לאומית ומעורבות של הרשות הפלשתינית, 182 פרויקטים תשתיתיים בשטחי C ביהודה ושומרון, רובם בתחומי איכות הסביבה, המים והחשמל. לפני כחודשיים נחתם חוזה בין חברת חשמל ישראל לבין משרד האנרגיה ברשות הפלשתינית בתיאום ובתיווך של מתפ"ש, המאשר הקמתן של 4 תחנות משנה חדשות לייצור חשמל ביו"ש, כולם בשטחי C. פרויקט זה ממומן על ידי הבנק האירופאי ועלותו מוערכת במיליוני יורו.

ברשות הפלשתינית פועלים בחודשים האחרונים להשתלט על שטחים פתוחים בשטחי C, כדי לשבור את הרצף היהודי בין היישובים, בעיקר בגושי ההתיישבות.

ההשתלטות נעשית על פי תוכנית מסודרת, באמצעות הקמת פרוייקטים כלכליים ותשתיתיים. בחלק מהמקרים קיבלו הפלשתינים אישורים מהמינהל-האזרחי, בהוראת שר הביטחון אהוד ברק. את הבקשות הגישו בשם הפלשתינים מדינות מהאיחוד האירופאי, דבר שהקל עליהם לקבל את אישור מערכת הביטחון, החוששת מקרע עם הקהיליה הבינלאומית.

גם הכביש החדש לעיר הפלשתינית רוואבי הוא חלק מאותו מאמץ. לאחרונה הושלמה בניית כיכר מוארכת בכביש הכניסה לרוואבי, על כביש 465, המהווה חיבור יחיד מגוש יישובי מערב בנימין לכיוון ואדי חרמיה וכביש 60. ההחלטה על קידום הכביש התקבלה בלשכת שר-הביטחון, למרות התנגדות כל הגורמים המקצועיים במינהל-האזרחי.

מדובר לכאורה בכביש 'זמני'. על פי התוכנית המקורית אמור היה להיסלל מעבר תת קרקעי בכביש מרמאללה לרוואבי. אולם לפי שעה אין שום סימן לעבודות בכביש הקבע, והתנועה תתבסס על הכביש 'הזמני'. בניית הכיכר בין עטרת לביר-זית הושלמה עם תאורה. במקום הוצבו לפי שעה בטונדות עם שלטי אין כניסה, אולם למרות זאת כלי רכב פלשתינים עוקפים בקלות את הבטונדות בדרכם לרוואבי.

גם האמריקנים מעורבים בתוכניות הפלשתיניות. כך למשל אישר לפני שבועיים המינהל-האזרחי בנייתם מחדש של שני  בתי ספר של אונר"א במחנה הפליטים ג'ילזון שליד בית-אל. לצורך הוצאתו של פרוייקט זה אל הפועל, דרש המינהל-האזרחי כי סוגיות הבטיחות הנוגעות לדרך המפרידה בין בתי הספר תזכינה אף הן להתייחסות. בכדי לפתור את הבעיה הזו, החל המנהל האזרחי, יחד עם הסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי (USAID) בבנייתו של גשר להולכי רגל אשר יחבר בין שני צדי הדרך.

לפני כחודש הודיע המינהל האזרחי רשמית, כי הוא מקדם "פרוייקטים התורמים לרווחת האוכלוסייה ושיפור חייהם של האוכלוסייה הפלשתינית בשטחי C", באיזור גוש-עציון. בהודעת דובר המינהל-האזרחי נאמר כי "הפרוייקטים מתמקדים בעיקר בתחומי איכות הסביבה, שיפור הנגישות לכפרים ושיפור הכלכלה". בין הפרוייקטים שאושרו לפלשתינים: פרויקט ג'ורת א–שמעה - אישור לתכנית מתאר עבור כפר פלשתיני סמוך ליישוב אפרת, בלב גוש עציון. על פי תכנית המיתאר תורחב הבניה בכפר בתוספת של בתים, מוסדות ציבור ותשתיות נוספות. פרויקטים אלה, מסר דובר המינהל-האזרחי, מצטרפים לרשימה ארוכה ומכובדת של פרויקטים בשטח C  בתחומים שונים בגזרת בית לחם.