עלייה חדה במספר הסובלים מבעיות ראייה באסיה

מחקר חדש מגלה כי כ-90% ממסיימי בתי הספר באסיה סובלים מקוצר ראייה. שיפור הראייה מתחיל בחשיפה לשמש.

ציפי בלום , ט"ו באייר תשע"ב

עלייה חדה במספר הסובלים מבעיות ראייה באסיה -ערוץ 7
לומדים יותר רואים פחות
פלאש 90

כ-90% מכל מסיימי בתי הספר בערים הגדולות באסיה סובלים מקוצר ראייה, כך טוען מחקר חדש. החוקרים טוענים כי העלייה הבלתי רגילה בבעיות הראייה נובעת מכך שהילדים והמתבגרים מבלים זמן רב בתוך הבית ובכיתה ואינם נחשפים מספיק לאור יום.

על פי המחקר המובא ברשת BBC אחד מכל חמישה אף עלול לסבול מבעיות ראייה חמורות יותר, העשויות להוביל אף לעיוורון.

שיעור הסובלים מקוצר ראייה באוכלוסיית העולם המערבי עומדת על 20%-30%.

פרופסור איאן מורגן, מוביל המחקר, טוען כי בעבר גם בעיות הקוצר ראייה בדרום ומזרח אסיה עמדו על אחוזים דומים. הוא מציין כי הבעיה החלה לפני שני עשורים בלבד, וכיום אחוז הסובלים מבעיות קוצר ראייה בקרב המבגרים עומד על כמעט 90% מהאוכלוסייה. מורגן סבור כי מדובר בבעיה רפואית חמורה ביותר.

מומחי ראייה טוענים כי אדם סובל מקוצר ראייה אם הוא רואה מטושטש מעל מרחק של 2 מטרים, דבר הנובע בדרך כלל מהארכה של האישון בגיל הצעיר.

טענת המחקר הייתה שילדי דרום ומזרח אסיה מבלים זמן רב בבתי הספר ובבית מכינים שיעורים במשך שעות ארוכות, דבר המפעיל לחץ רב על העיניים. החוקרים הוסיפו כי בילוי של שעתיים עד שלוש ביום באור השמש מסייע באיזון מצב העין, ובכך שומר על עיניים בריאות.

החוקרים מאמינים כי התשובה נעוצה בכימיקאל דופאמין, שרמתו עולה בעין עם החשיפה לאור השמש, והוא מונע את הארכת האישון.

מורגן טוען כי יש לתת הדרכה לכל הסובלים מבעיות קוצר ראייה, כך שיוכלו לבחון האם קוצר הראייה שלהם נובע מחשיפה מועטה מידי לשמש או משום שהאדם צריך לרכוש משקפיים בעלי מספר גבוה יותר.