בכרי בבית המשפט
בכרי בבית המשפטפלאש 90

פרשת מוחמד בכרי וסרטו 'ג'נין ג'נין' עדיין לא גוועה כך מסתבר מדיווח ולפיו היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, קיים בימים אלה דיון מיוחד לבחינת האפשרות בה יועמד בכרי לדין בעוון לשון הרע בשל המסרים העולים מהסרט.

נזכיר כי בסרטו יצר בכרי מצג ממנו עולה כאילו טבחו חיילי צה"ל בתושבי ג'נין במהלך מבצע 'חומת מגן'. בכרי שילב בסרטו קטעים מבויימים ועדויות שקריות תוך מתן תחושה שמדובר בקטעים אוטנטיים המעידים על התנהלותם של חיילי צה"ל ש"רצחו נשים, ילדים וזקנים בג'נין.

נזכיר כי עד כה נטען כי לא ניתן להעמיד את בכרי לדין משום שלא האשים בסרטו חייל מסוים אלא את חיילי צה"ל ככלל. מנגד טענו שוב ושוב לוחמים שפעלו ב'חומת מגן' כי האמירות העולות מסרטו של בכרי מטילות אשם בפשעי מלחמה על צה"ל כולו ועצם העובדה שצה"ל אינו נאבק משפטית בסרט וביוצרו מהווה עבור רבים בעולם מעין אישור לאמור בו.

כאמור, כעת מתברר כי עדיין לא הוסרה מעל השולחן האפשרות שבכרי יועמד לדין. על פי דיווח ב'הארץ' קיים היועץ המשפטי לממשלה דיון מיוחד בסוגיה בהשתתפות פרקליט המדינה משה לדור, הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל דני עפרוני והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי. עוד השתתפו בדיו נציגי הלוחמים בג'נין עופר בן נתן ויונתן ואן קספל ועורך הדין שייצג אותם בבתביעה האזרחית על הוצאת הדיבה שניהלו נגד מוחמד בכרי.

על פי הדיוון לא רק נגד בכרי נשקלת אפשרות ההעמדה לדין אלא גם נגד כל המסייעים לו להקרנת והפצת הסרט.

במהלך הדיון ביקשו נציגי הלוחמים שבכרי יועמד לדין ע"פ סעיף 6 בחוק איסור לשון הרע, לפיו המפרסם לשון הרע בכוונה לפגוע, דינו שנת מאסר. מנגד טענו אנשי הפרקליטות שמהלך משפטי שימנע הקרנת סרט יתפרש בזירה הבינלאומית כסתימת פיות וכמהלך אנטי דמוקרטי. כמו כן העלו חשש שהכרעה מסוג זה תעורר עניין מחודש בסרט וביוצרו ומנגד לא יהיה בה כוח כדי למנוע מבכרי להפיץ ולהקרין אלת סרטו בארץ ובעולם.

נזכיר כי לפני כעשרה חודשים קבעו שופטי בית המשפט העליון כי בכרי לא יפצה את לוחמי צה"ל בג'נין על אף שהתכנים המוצגים בסרט מציבים את הלוחמים בשורה אחת עם אחרוני פושעי המלחמה.

השופט דנצינגר קבע בהכרעתו כי אמנם הצופה הסביר חש שאכן חיילי צה"ל הם שביצעו את המעשים המיוחסים להם, אולם עם זאת אין בסרט הכפשה של אדם או קבוצת אנשים מסויימת, אלא הכפשה כוללת על חיילי צה"ל ועל כן מוגן בכרי ממתן פיצוי. לטענת השופטים גם אם הם חשים שלא בנוח עם הכרעתם, הרי שגבולות הגדרת לשון הרע בחוק הישראלי אינן מאפשרות להם להחליט אחרת ועל כן בכרי לא יפצה את הלוחמים המוכפשים.

כאן המקום להוסיף ולהזכיר את דבריו ביומן ערוץ 7 של עו"ד ישראל כספי, מלוחמי ג'נין שקבע כי אסור לתת למי שמעליל על לוחמי צה"ל וחללי צה"ל שהם רוצחים, פושעי מלחמה ונאצים לעלות על הבמות בישראל, כלשונו. "לא ייתכן שמוסד תרבותי ידוע בישראל, ייתן במה לשחקן שחצה את הקווים ופעל נגד מדינת ישראל, צה"ל, לוחמי צה"ל ומשפחות שכולות".

"מי שבגד במדינת ישראל", אמר לאחר הפגנה שהתקיימה מול הצגה בה השתתף בכרי, "לא ראוי לעמוד על במה במדינת ישראל. את הסרט ג'נין ג'נין עשה בכרי יחד עם מחבלים בשליחות ובמימון האויב. זה סרט שמטיל רפש על הלוחמים ומציג אותנו כפושעי מלחמה, מטרתו של הסרט ג'נין ג'נין הייתה לקעקע את הלגיטימיות של מדינת ישראל ולהציג אותנו כמדינה ברברית".