נתניהו עם הווטרנים
נתניהו עם הווטרניםצילום: פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (רביעי) עם ראשי ארגוני הווטרנים לרגל יום הניצחון על הנאצים וקיבל מהם את סרט הניצחון שעונדים במדינות ברית המועצות לשעבר ביום הניצחון. סרט זה הינו חלק מאחת המדליות הגבוהות שהוענקו על גבורה בצבא האדום.

ראש הממשלה אמר: "אתם מהווים סמל לגבורה היהודית. אני מתרגש מחדש כל פעם, כאשר אני פוגש איתכם. ללא הניצחון על גרמניה הנאצית לא הייתה קמה מדינת ישראל! אני מאחל לכם בריאות ואריכות ימים".

בישיבה מיוחדת שהתכנסה במליאת כנסת לציון יום הניצחון על גרמניה הנאצית אמר ראש הממשלה לוותרנים, "כמדי שנה אנחנו נפגשים לפני האירוע הזה, והשנה ביקשתם לתת לי לענוד את הסרט הזה, כאות הוקרה והזדהות. אני עושה את זה כאות הוקרה והזדהות והרכנת ראש אל מול המדליות שמפארות את המדים שלכם. וכל מדליה וכל עיטור זה סיפור של קרבות גבורה, לעיתים קרבות שהיו עקובים מדם, וההקרבה העצומה שהקרבתם, אתם וחבריכם לנשק, וגם אלה שנפלו ורבים נפלו".

"בסך הכל מיליון וחצי יהודים נלחמו במלחמת העולם השנייה נגד הנאצים, חצי מיליון בשורות הצבא האדום, ואתם הצלת את האנושות. את זה עשו כל אלה שלחמו נגדם. אבל לכם יש תרומה נוספת - אתם הצלתם למעשה את העם היהודי, והבטחתם את העתיד היהודי. אנחנו לא שוכחים זאת. אנחנו יודעים זאת ואנחנו רוצים גם לתת לזה ביטוי מיוחד, לדעתי לעשות גם צדק היסטורי בעניין הזה".

"אנחנו - ביוני אני מקווה, ביחד לא יאוחר מיולי - נקים אנדרטה לאומית, בעצם בינלאומית, בשיתוף עם ממשלת רוסיה, לתרומה של המשרתים בצבא האדום, ויש הרבה כאלה בארץ וגם ביניכם כאן. ולתת בסוף את התיעוד ההיסטורי ואת ההוקרה ההיסטורית שדרושה למעשה הזה שבעצם הבטיח את המאה ה-20 ואת המאה ה-21 ואת כל מה שהתרחש מאז התבוסה של הנאצים".

"אני מקווה, אני בטוח שכולכם תהיו שם. ואני רוצה שתדעו ביום הזה, אבל לא רק ביום הזה, בכל יום, אני גאה בכם. חברי הכנסת כולם גאים בכם, עם ישראל גאה בכם ואומר לכם תודה. תודה מקרב לב ותמשיכו להיות בריאים, ותמשיכו להיות גאים במעשה הכביר שעשיתם. תודה רבה לכם".