בדיקות עיניים לנהגים - רבע חוייבו במשקפיים

המדיניות החדשה המחייבת כל מחדש רישיון מעל גיל 40 בבדיקת עיניים הביאה לגילוי אלפי נהגים הזקוקים למשקפיים בשעת הנהיגה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"א באייר תשע"ב

פקק תנועה במרכז הארץ. ארכיון
פקק תנועה במרכז הארץ. ארכיון
צילום: פלאש 90

בארבעת החודשים הראשונים של שנת 2012 נערכו בדיקות עיניים ליותר מ- 12 אלף נהגים שמלאו להם 40 שנה. כ- 3200 מהם התגלו עם לקויי ראיה שונים והם חוייבו לנהוג עם משקפי ראיה.

67 מהנהגים שעברו בדיקות ראיה, קיבלו זימון לבדיקה נוספת במכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) לאחר שהתגלה כי הם סובלים מליקויים חריגים בכושר הראיה.

במשרד התחבורה הביעו שביעות רצון רבה מהתקנה החדשה, המחייבת נהגים שמלאו להם 40 שנה לעבור בדיקות עיניים, וציינו כי ההחלטה הוכיחה את עצמה מעל לכל ספק.

על פי תקנה חדשה של שר התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, ישראל כץ, החל מ- 1 בינואר 2012 מחוייב כל בעל רישיון נהיגה שמלאו לו 40 שנה לעבור בדיקת עיניים, אחת לעשר שנים, כתנאי לחידוש הרישיון.

החלטת השר כץ לחייב את כל הנהגים לעבור בדיקות ראיה, התקבלה בעקבות מחקר של מכון גרטנר לחקר מדיניות רפואית שהוזמן על ידי משרד התחבורה. המחקר מצא כי לאחר גיל 40 קיימת ירידה בכושר הראיה של הנהגים.

כשלושה חודשים לפני חידוש הרישיון, מקבל כל נהג שמלאו לו 40 שנה הודעה אישית מרשות הרישוי, המחייבת אותו לבצע בדיקת עיניים בטרם יישלח לו טופס חידוש הרישיון.

לדברי כץ, הבדיקה הנוספת נועדה לאתר נהגים הסובלים מליקויי ראיה העלולים להשפיע על כושר נהיגתם ולסכן את עצמם ואת הסובב אותם והממצאים שהתגלו מדברים בעד עצמם.

יצויין כי עד לתקנה החדשה לא נדרשו הנהגים לבצע בדיקות ראייה מיום הוצאת הרישיון ועד הגיעם לגיל 70 ומעתה ניתן לאתר נהגים בעלי ליקויי ראייה כבר מגיל 40.

בדיקת העיניים מתבצעת על ידי כל אופטומטריסט מוסמך שאושר על ידי משרד הבריאות.  תוצאות הבדיקה מועברות באופן מקוון (On line) ישירות למחשבי משרד התחבורה. במידה והבדיקה נמצאת תקינה, נשלח לנהג טופס רישיון הנהיגה לצורך חידושו.

נהגים הנדרשים לעבור את הבדיקה חייבים לבצע אותה רק על ידי אופטומטריסטים המופיעים ברשימת האופטומטריסטים המורשים שבאתר משרד התחבורה  MOT.GOV.IL. ביצוע הבדיקה אצל אופטומטריסט שאינו מוסמך יגרור עיכוב בחידוש הרישיון.