ערביי השומרון מסתננים דרך... האוטובוס

כדי להגיע מאזור אריאל לרמת גן לא צריכים פלשתינים להסתנן דרך גדרות אלא פשוט לעלות לאוטובוס. מערכת הביטחון מנסה להתמודד.

שמעון כהן , כ"א באייר תשע"ב

פלסטינים באוטובוס
פלסטינים באוטובוס
צילום: פלאש 90

כוחות הביטחון, צבא, משטרה, מג"ב ואחרים עושים מאמצים רבים לסיכול הגעתם של פלשתינים למרכזי הערים מחוץ לשטחי יהודה ושומרון, אך מסתבר שעבור הפלשתינים אין צורך להסתנן דרך גדרות תיל קרועות, לא לחפור בקרקע ואף לא להסתנן במסווה של יהודי. מספיק שיעלו לאוטובוס. כך מסתבר משיחה שקיימנו ביומן ערוץ 7 עם מלכיאל פדר, תושב הר ברכה שבאחרונה החל נוסע באוטובוסים של חברת 'אפיקים' בין אריאל לאזור גוש דן.

לתדהמתו גילה פדר את הקלות בה יכול פלשתיני להגיע למרכז רמת גן ובחזרה אל כפרי השומרון ללא בידוק ומחסום כלשהו, "ראיתי איך בתחנות שונות עולים ערבים. חשבתי שהם מכפר קאסם, בעלי תעודת זהות כחולה, אבל עברנו את מחלף קסם, עברנו את אורנית והם ממשיכים... כשירדנו בצומת אריאל ראיתי שיורדים איתי עוד עשרה ערבים שממשיכים במוניות לכפרים".

פדר מדגיש בדבריו שבשום שלב מרמת גן לצומת אריאל לא נעצרו הערבים לבדיקה כלשהי של הציוד אותו הם אוחזים, לעיתים מקדחה ולעיתים תיקים ושקיות סגורות שלא ניתן לשער אם אכן יש בהם כלי עבודה או שמא חפצים מסוכנים אחרים. זאת לבד מכך שגם על עצם המעבר הלא מאושר לא בוצעה כל בדיקה.

פדר מציין כי באחד המקרים נהג אוטובוס דרש לראות תעודת זהות ומשהוצגה בפניו תעודת זהות ירוקה, קרי של הרש"פ, הוא מנע כניסה של הנוסע לאוטובוס, אך "רוב הנהגים לא בדקו".

כששאל פדר את שכניו וחבריו לישוב אם התופעה מוכרת השיבו לו שאכן כן. התופעה מוכרת אך הם אינם יודעים כיצד להתמודד איתה. פדר מוסיף ומספר כי פנה לחברת 'אפיקים' וסיפר להם על המתרחש. אלה השיבו שהעלאת נוסעים מערביי הרש"פ אסורה אמנם אך הנהג אינו יכול להיות אחראי לטיפול בבעיה הביטחונית אלא רק במשימת הנהיגה.

בעקבות סיפורו של מלכיאל פדר פנינו לחברת אפיקים וממנהל שירות לקוחות קיבלנו את התגובה הבאה: "חברת 'אפיקים' מחויבת לפעול על פי חוקי משרד התחבורה, ובהם סעיף 434 המחייב נהג וכרטיסן להסיע כל נוסע ששילם כרטיס. אי אפשר לעשות סלקציה. יש כאן היבט ביטחוני והבעיה ידוע ומוצפת. מנהל החברה פועל מול כל הגורמים הרלוונטיים, הצבא, המשטרה, משרד תחבורה ואחרים כדי להציף את הבעיה ולקבל עבורה פתרון כלשהו. לנהג אין אפשרות לטפל בבעיה ביטחונית".

עם זאת מוסיף מנהל שירות הלקוחות ומציין כי באחרונה מיושם פתרון שיעילותו אינה לטווח ארוך וזהו בידוק אקראי במחסום שומרון לאוטובוסים הנעים מכיוון אריאל לכיוון מרכז הארץ. זאת מתוך הנחה שכאשר יהיה לערביי האזור ברור שקיים בידוק התופעה של שימוש באוטובוס תפחת. עם זאת מקווים ב'אפיקים' כי למערכת הביטחון יהיה פתרון משמעותי וארוך טווח יותר לטיפול בתופעה.

פדר מצידו שומע את התגובה ואינו מסתפק בה. הוא מזכיר שבידוק אקראי שכזה מתרחש רק בתנועה מאריאל לגוש דן ולא להיפך, "הם יכולים לעלות עם גרזן ולבצע מה שרוצים", הוא אומר ומוסיף כי "המחסום קיים רק באורנית, אבל מה קורה בתוך האוטובוס עד המחסום?", הוא שואל ומזכיר את פיגועי האוטובוסים ואת האפשרות לבצע חלילה פיגוע נגד הנוסעים עצמם.

לנו לא נותר כעת אלא להמתין למענה הכולל והמשמעותי יותר של מערכת הביטחון לתופעה המדאיגה.